Profesor Jan Wysockim przybliżył wszystkim historię Żołnierzy Wyklętych, którzy byli powojennym podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym. Wspominał także o ostatnim Żołnierzu Wyklętym, który zmarł dopiero w 1963 roku. Mogliśmy dowiedzieć się również, że Żołnierze Wyklęci nazywani byli także "żołnierzami drugiej konspiracji" oraz "żołnierzami niezłomnymi".
Większa część spotkania skupiała się jednak na osobie, która spełnia niezwykle ważną rolę zarówno dla Polski, jak i samej Ostrowi Mazowieckiej. W naszym mieście w 2010 roku Zespół Szkół nr 1 przyjął imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Ponadto rondo, łączące ulice: Warszawska, Różańska, 3 Maja i Parkowa, w 2012 roku posiada swego patrona, którym jest także Pilecki.
Prof. Wysocki opowiadał o działalności Pileckiego. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego był również jednym z Żołnierzy Wyklętych. Podczas II wojny światowej dobrowolnie pozwolił się schwytać w czasie łapanki do obozu KL Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Był autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście. Zginął w 1948 roku przez karę śmierci, którą nałożyły władze komunistyczne Polski Ludowej.
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej trwają cały tydzień. Już w czwartek odbędzie się gawęda Ryszarda Ejchelkrauta pt. "Zmierzch działań zbrojnych poakowskiego podziemia". Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Obejrzyj zdjęcia z wczorajszego wykładu:
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.