Spotkania rozpoczęły się od porannej zbiórki na parkingu przy kościele pw. WNMP w Ostrowi, skąd autokary zabrały wszystkich uczestników do miejscowości Morzyczyn-Włóki w gm. Sadowne. Tam uczniowie zostali podzieleni na grupy i przyporządkowani do ornitologów, którzy tego dnia pełnili również rolę przewodników.
Warsztaty terenowe w dolinie Bugu trwały blisko dwie godziny. W tym czasie uczniowie uzbrojeni w lornetki i podręczne atlasy ptaków mieli okazję zobaczyć i usłyszeć ponad 20 gatunków ptaków, w tym trzy gatunki rybitw, rokitniczkę, pliszkę żółtą, trzciniaka i potrzosa oraz ziębę i piecuszka. Nie zabrakło również popularnych jaskółek, dzikich kaczek, słowików i bocianów.
Przewodnicy uczyli jak rozpoznać ptaki po wyglądzie i głosie, mówili co jedzą oraz gdzie można zauważyć ich gniazda. Uczniowie dowiedzieli się także, że sroki i kruki lubią "śledzić" ludzi i często podlatują w miejsca, do których wcześniej podchodził człowiek. Dlatego, jeśli zobaczymy ptasie gniazdo lepiej nie wskazywać go poprzez podchodzenie, aby nie narazić leżących w nim jaj na zrabowanie przez ptaki z rodziny krukowatych.
Po warsztatach terenowych wszyscy uczestnicy Spotkań udali się do ośrodka agroturystycznego "Binduga" na drugą część zajęć, czyli wykłady w formie prezentacji. Marcin Dolota z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego opowiedział o bogactwach przyrodniczych tegoż Parku, Marek Kowalski, wiceprezes Towarzystwa Przyrodniczego BOCIAN mówił na temat wróbla, jako gatunku zagrożonego, a Paweł Cieśluk, nauczyciel
z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika opowiedział o tym, jak rozpoznać 30 wybranych gatunkach ptaków. Jego wykład zakończył się quizem dla wszystkich uczestników Spotkań.
Quiz był sprawdzianem z uważnego słuchania wykładu p. Pawła Cieśluka, gdyż polegał na rozpoznaniu różnych gatunków ptaków po ich wyglądzie i wydawanym głosie. Po sprawdzeniu wszystkich odpowiedzi wyłoniono zwycięzców w kategorii szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami i płytami CD o tematyce przyrodniczej.
Następnie odbyły się jeszcze dwa wykłady: wiceprezesa TP BOICIAN Mirosława Rzępały o zmianach w awifaunie miast Polski w ostatnim 25-leciu oraz pełna zdjęć prezentacja Macieja Cmocha z TP BOCIAN o przyrodzie Maroka.
XII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne zakończono wspólnym obiadem.
Sprawy organizacyjne Spotkań prowadził Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska. W wydarzeniu wziął także udział Prezes Banku Spółdzielczego Bartosz Kublik oraz naczelnicy różnych wydziałów Starostwa Powiatowego.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.