Na biebrzańskich bagnach uwagę uczestników wycieczki przykuły oznaki złotej polskiej jesieni - coraz intensywniejsze kolory roślin (drobne listki rosiczki wyróżniały się szczególnie ognistą barwą) i jaszczurki korzystające z ostatnich ciepłych chwil. Biebrzańskie łosie tego dnia trzymały się z daleka od szlaków turystycznych oraz wyjątkowo ruchliwej drogi i były widoczne tylko na znakach ostrzegawczych.
Walory przyrodnicze Biebrzańskiego Parku Narodowego rozsławiają imprezy cykliczne, w szczególności Biebrzańskie Sianokosy. Regularne koszenie jest konieczne dla zachowania bioróżnorodności na bagnach. Większość prac jest prowadzona mechanicznie, ale od 13 lat początku września na łąkach przy Carskiej Drodze odbywają się "Mistrzostwa Świata w koszeniu bagiennych łąk". Uczestnicy wycieczki obejrzeli i fachowo skomentowali rezultaty tegorocznych sianokosów oraz wstępnie przedyskutowali możliwość startu w przyszłorocznych Mistrzostwach.
Tematy historyczne powróciły w Górze Strękowej i Drozdowie. Dokładnie w 75. rocznicę bitwy pod Wizną w ruinach schronu obserwcyjno-bojowego na wzgórzu 126 uczestnicy wycieczki oddali hołd kapitanowi Władysławowi Raginisowi i obrońcom "polskich Termopil". Przy dworze w Drozdowie przypomniano zasługi najsławniejszych członków rodu Lutosławskich, przede wszystkim księdza Kazimierza - posła, autora preambuły do konstytucji marcowej, twórcy harcerstwa polskiego i projektu Krzyża Harcerskiego oraz Witolda - jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Ostatnią atrakcją wycieczki był wieczorny spacer po Łomży. Każde pokolenie wybrało rozrywki stosowne do wieku i zainteresowań, a końcowym punktem wszystkich tras była ławeczka Hanki Bielickiej - najsławniejszej i najgłośniejszej łomżynianki.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.