O godzinie 9:00 autobus wyruszył do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Muzeum powstało w 1962r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca pod organizacyjnym kierownictwem lekarza dr Pawła Olszewskiego i nauczyciela mgr Kazimierza Uszyńskiego. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969. Zbiory Muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów. Posiada dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego - Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny. Kilka z tych działów uczniowie szkoły mogli podziwiać.
Po dotarciu na miejsce grupa spotkała się z przewodnikiem, który na wstępie opowiedział o historii muzeum. Uczniowie zwiedzali m.in. Pałac hr. Starzeńskich z 2 połowy XIX w. będący siedzibą Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, który swój obecny wygląd zawdzięcza Elżbiecie hr. z Ożarowskich Starzeńskiej oraz jej mężowi, Wozownię - ekspozycja "Transport wiejski" ,w której znajdują się zabytkowe pojazdy konne, reprezentacyjne i wozy gospodarskie, Muzeum Weterynarii oraz pawilon wystawowy - ekspozycja "Początki mechanizacji rolnictwa".
Szczególne zainteresowanie wzbudziło Muzeum Pisanki powstałe z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji Państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej. Ciekawe okazały się "Pamiątki kolonialne - sztuka Czarnego Lądu" ze zbiorów Honore Heroes. Wystawa ta przenosi widza w czasy panowania Leopolda II Koburga - króla Belgii. Na ekspozycji zgromadzono liczne przedmioty codziennego użytku oraz wyroby rzemiosła artystycznego wykonane na terenach dawnych kolonii belgijskich w Afryce.
Druga wystawa, która także spodobała się uczniom gimnazjum, to "Kruche piękno Dalekiego Wschodu". Prezentuje głównie chińskie i japońskie wyroby z laki, porcelany i fajansu wyprodukowane w XIX w. i na początku XX w. Ekspozycję wzbogacają liczne rzeźby, obrazy, drzeworyty oraz elementy tradycyjnego, wschodniego ubioru kobiecego.
Po długim i interesującym zwiedzaniu grupa udała się na ognisko zorganizowane na terenie muzealnym. Tym miłym akcentem zakończyła się wspaniała wycieczka do ciechanowskiego muzeum. Mimo zmęczenia uczniowie wsiedli do autobusu z uśmiechami na twarzach i wrócili bezpiecznie do Ostrowi Mazowieckiej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.