Wycieczka została zaplanowana w taki sposób, aby uczniowie kl. V z SP w Jasienicy pod opieką pp. Elżbiety Grynfelder, Hanny Kańkowskiej i Edwarda Urbanowskiego oraz uczniowie kl. V- VI z SP w Kalinowie pod opieką pp. Barbary Marcinkowskiej, Adama Jabłonki i Macieja Korosia poznali najważniejsze cechy Podlasia - złożoną historię, różnorodność kulturową i religijną oraz przepiękną przyrodę.
Pierwszym odwiedzonym obiektem był kompleks Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu. W cerkwi p.w. św. Jana Teologa uczestnicy wycieczki zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat genezy i historii prawosławia. Tłem opowieści o współczesnym wymiarze polskiego prawosławia była Izba Pamięci Arcybiskupa Mirona Chodakowskiego - kapłana, który wskrzesił klasztor supraski po wielu latach nieistnienia, a 10 kwietnia 2010 r. jako Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
Dopełnieniem wiedzy o prawosławiu było zwiedzenie Muzeum Ikon, mieszczącego się w części XVII-wiecznego pałacu archimandrytów. Supraskie Muzeum Ikon, posiadające największą w Polsce kolekcję sakralnej sztuki prawosławia, udostępniło swoje zbiory w bardzo nowatorski sposób. Wystawa - prezentująca tylko część z ponad 1000 eksponatów - nie ma tradycyjnego "galeryjnego" charakteru. Nowoczesne, interaktywne ekspozycje, wykorzystujące efekty multimedialne tworzą labirynt dziewięciu sal zakomponowany w taki sposób, by zwiedzający w czasie wędrówki przez muzeum stopniowo poznawali wartości teologiczne i artystyczne ikon oraz odkrywali tajemnice ich symboliki.
"Tatarska Jurta" w Kruszynianach to szczególne miejsce na szlaku tatarskim. Prowadząca ją p. Dżenneta Bogdanowicz z jednakową radością i szacunkiem wita osoby znanie i sławne (długą listę takich gości otwiera książę Karol) oraz zwykłych turystów. Specjalnością "Tatarskiej Jurty" są oczywiście potrawy regionalne i kuchnia tatarska. Uczestnikom wycieczki podano czebureki, ciasteczka czak-czak i tatarską herbatę. Zainteresowani prawdziwą tatarską jurtą mogli przekonać się, że było to domostwo stosunkowo obszerne i wygodne.
W Kruszynianach znajduje się jeden z najstarszych polskich meczetów (z XVIII w.). Dla polskich Tatarów to nadal miejsce uroczystych spotkań, a w czasie Ramadanu, Kurbanu czy Aszurabajranu przybywają do Kruszynian muzułmanie z całej Polski. O skomplikowanym współistnieniu Polaków i Tatarów, o zaletach i wadach ich broni oraz doktryn militarnych, o zasadach islamu, obrzędach i trwaniu w wierze fascynująco opowiadał pan Dżemil Gembicki. Dla większości uczestników wycieczki wizyta w meczecie i spacer po mizarze (cmentarzu) były pierwszym bezpośrednim kontaktem z islamem.
Ostatnim przystankiem na trasie wycieczki był białostocki kościół p.w. Ducha Świętego, w którym mieści się Muzeum Sybiraków - miejsce wspólnego przeżywania historii przez wszystkie pokolenia Polaków. Koszmar drogi na Wschód i powrót do wolności przejmująco opisała p. Heronima Dzierma, która wraz z rodziną doświadczyła traumy deportacji.
Obok kościoła znajduje się pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka. W tym miejscu uczniowie i nauczyciele oddali hołd deportowanym i represjonowanym obywatelom Polski przywołując motto Związku Sybiraków - "Zmarłym pamięć, żyjącym pojednanie".
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.