W spotkaniu wzięli udział: Bożena Kordek - Wójt Gminy Małkinia Górna, Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Anna Chylak z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Mirosław Siemieniec - Rzecznik Prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Wojciech Wilk - Zarządca Rejonu PKP S.A., Tomasz Grzechnik - Dyrektor Rejonu Drogowego Siedlce-Węgrów, Marta Skibniewska - Asystent Muzealny Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Paweł Złotkowski - Sołtys wsi Treblinka oraz przedstawiciele społeczności lokalnej - Państwo Halina i Jan Rytel-Skorek oraz Mirosław Spaltabaka.
Punktem wyjściowym dyskusji o upamiętnieniu wydarzeń z okresu II wojny światowej było przypomnienie przez pana Spaltabakę tragedii mieszkańców okolic Treblinki, którzy w czasie funkcjonowania obozy zagłady doznali wielu krzywd od niemieckiej i ukraińskiej obsługi. "Rodzinne tragedie są wciąż żywe w pamięci kolejnych pokoleń i tkwią w naszej świadomości jak bolesna zadra".
Państwo Rytel-Skorek podkreślili, że społeczność lokalna oczekuje "zrównoważonego upamiętnienia byłej stacji kolejowej PKP Treblinka i zagłady ludności w wyraźnej symbolice kolejowej oraz ożywienia tego miejsca przez połączenie pomnika o oczekiwanej symbolice, ścieżki spacerowej po byłym nasypie kolejowym - od miejsca stacji do obozu zagłady z infrastrukturą turystyczną - parkingiem, zapleczem sanitarnym i małą gastronomią".
Edward Kopówka zwrócił uwagę, że w projekcie pomnika przygotowanym dla Muzeum symbolika kolejowa jest wyraźnie zaznaczona, choć w tym ujęciu wskazuje ona bardziej na sposób transportu ofiar do miejsca zagłady niż na pomoc udzielaną przez pracowników kolei. Dokładniejsze objaśnienie koncepcji pomnika i jego przekazu zawierał list pana Szydlika skierowany do uczestników spotkania.
W toku konstruktywnej - chwilami bardzo emocjonalnej - dyskusji ustalono listę najpoważniejszych rozbieżności oraz zagadnień wymagających zebrania dokładniejszych danych, zadecydowano także, że na kolejnych spotkaniach będą prowadzone dalsze działania mające na celu godne uczczenie pamięci wszystkich ofiar obozu w Treblince.
Spotkanie w sprawie upamiętnienia stacji kolejowej w Treblince (10.03.2016)
Ilość zdjęć w albumie: 9
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.