Partnerami wydarzenia są: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz Projekt Pilecki.
"Historia rotmistrza Witolda Pileckiego naznaczona jest męczeństwem w walce o wolną Polskę i prawdę. Wspominamy o jego dokonaniach w ujawnianiu zbrodni obozowych w Auschwitz, do którego poszedł jako "ochotnik". Znamy zasługi rtm. Pileckiego w walce o wolną Polskę, jego zaangażowanie w walce podziemnej. W jego życiu były również chwile piękne i szczęśliwe, a jedną z nich był ślub z ostrowianką Marią Ostrowską. Chcemy upamiętnić to wydarzenie, pokazać historię rtm. Pileckiego z radosnych chwil życia jako kochającego męża i ojca" - mówi Jerzy Bauer, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej.
W Ostrowi Mazowieckiej zachował się kościół, w którym w 1931 r. rtm. Witold Pilecki zawarł związek małżeński z Marią Ostrowską. Zachował się również dom rodzinny Marii Ostrowskiej, w którym Pileccy odwiedzali rodzinę, a w okresie okupacji Maria wraz z dziećmi znalazła w nim schronienie.
Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka umożliwi cofnięcie się w czasie do epoki, kiedy wśród pań modne były długie żakiety i proste, wąskie spódnice ozdabiane koronkami i haftami, a panowie z dumą nosili wojskowe mundury. Na uroczystości pojawi się wiele osób w strojach z minionego okresu, dzięki czemu będzie można poczuć klimat XX-lecia międzywojennego.
Witold Pilecki poznał Marię przez Szukiewiczów - właścicieli majątku we wsi Krupy, w którym ona mieszkała. Wspólne zainteresowania, praca dla lokalnej ludności, a także towarzyskie spotkania u państwa Szukiewiczów zbliżyły ich do siebie. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Kawalerzysta długo musiał starać się, aby przekonać do siebie młodą nauczycielkę. Regularnie wrzucał przez okno do pokoju Marii bukiet kwiatów - doszedł nawet do takiej perfekcji, że lądowały za każdym razem idealnie na jej łóżku. Nie wzbraniał się również przed aktywnym eliminowaniem konkurencji, zlecił chwilowe uprowadzenie roweru lotnika z pobliskiej jednostki wojskowej, aby skutecznie zniechęcić absztyfikanta do starań o względy młodej nauczycielki. Ślub Marii Ostrowskiej i rotmistrza Witolda Pileckiego odbył się 7 kwietnia 1931 roku w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Było to wydarzenie sezonu w ówczesnym lokalnym kalendarzu kulturalnym. Urząd Miasta organizując upamiętnienie ślubu Pileckich pragnie odtworzyć klimat tej uroczystości.
Rotmistrz Witold Pilecki - żołnierz wyklęty - oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, oficer komendy głównej AK. Zasłynął dzięki tzw. "raportom Pileckiego" - pierwszej kompleksowej informacji o prawdziwym celu obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jako ochotnik dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki na Żoliborzu. Jego zadaniem było dotarcie do ośrodka zagłady, gdzie zbierał oraz przekazywał na zachód informacje o zbrodniach nazistów. Po prawie trzyletnim pobycie w Oświęcimiu, w trakcie którego stał się głównym organizatorem ruchu oporu, wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Po wojnie podczas pokazowego procesu został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, a niedługo po tym zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie. 1 października 1990 roku wyrok w sprawie Witolda Pileckiego oraz pozostałych zasądzonych wraz z nim został unieważniony przez Wojskowy Sąd Najwyższy.
Maria Ostrowska - znana i ceniona nauczycielka siedmioletniej szkoły we wsi Krupka koło Lidy, prowadziła społecznie Koło Młodzieży i Koło Gospodyń Wiejskich. Była jedyną osobą w rodzinie, która odważyła się nosić żywność dla więzionego w gestapo brata. Zaopiekowała się również dziećmi siostry, którą naziści aresztowali za działalność jej synów w AK.
W programie wydarzenia:
14.30 Msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i odsłonięcie tablicy pamiątkowej
15.30 Przemarsz "Pary Młodej" wraz z orszakiem z kościoła pod ratusz, wspólne zdjęcie
Przejście orszaku do Ogródka Jordanowskiego
16.30 Plenerowe wesele oficera na terenie Ogródka Jordanowskiego, ul. Różańska 2
18.30 Pokazy ułańskie ul. H. Trębickiego przy MOSiR
Obecność par w strojach z epoki, ułanów, rekonstruktorów, aktorów.
Możliwość zakupu produktów regionalnych.
Patronat medialny:
Portale internetowe: Ostrowmaz24.pl, Ostrowski Portal Internetowy, Łomżyńskie24.pl
Gazety: Głos Katolicki, Tygodnik Ostrołęcki - wydanie ostrowskie, Kurier Wyszkowski, ExtraTV
Radia: RDC, Radio Nadzieja
Telewizja: aMazing Ostrów Mazowiecka
Sponsorzy główni:
KEFAL, ROLSTAL Pawłowski
źródło zdj. UM Ostrów Maz.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.