Gospodynią XIV OSO była Urszula Wołosiewicz, Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego, a nad sprawną realizacją programu czuwali: Paweł Cieśluk - ornitolog i nauczyciel biologii w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej oraz pracownicy Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowi.
W XIV OSO wzięło udział 92 uczniów i 11 nauczycieli ze szkól wszystkich typów z terenu całego powiatu ostrowskiego oraz 6 przewodników.
W tym roku po raz pierwszy Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne wsparło merytorycznie i materialnie Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Podarowane przez Ptaki Polskie plakaty, materiały informacyjne, naklejki, przypinki i gadżety przypominały, że "pTAK też człowiek" i zachęcały uczestników OSO do zapoznania się z działaniami w ramach akcji "Jestem na pTAK!"
Formuła OSO przewiduje zajęcia terenowe pod opieką przewodników, wykłady i konkursy o tematyce ornitologicznej. Zajęcia terenowe okazały się bardzo owocne - w ciągu 2,5 godziny zaobserwowano ponad 10% gatunków ptaków występujących na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Wyposażeni w atlasy ptaków i profesjonalny sprzęt do obserwacji oraz wspierani wiedzą przewodników uczestnicy zajęć bez problemu zidentyfikowali rybitwę czarną i białoskrzydłą, trzcinniczka, rokitniczkę, potrzosa, kwiczoła, rodzinę łabędzi niemych, czaplę siwą, trznadla i ziębę. Ci, którym dopisało szczęście, zaobserwowali ponadto dzięcioła dużego karmiącego młode w dziupli, dziwonię, mewę śmieszkę, błotniaka stawowego, gąsiorka, pliszkę żółtą, żurawie i dudka.
Druga część OSO odbyła się w Broku w Ośrodku Agroturystycznym "Binduga". Po wykładzie Pawła Cieśluka "Rozpoznawanie głosów i sylwetek wybranych gatunków ptaków, gnieżdżących się w Dolinie Dolnego Bugu" uczestnicy OSO sprawdzili swoja wiedzę w błyskawicznym quizie. Rozpoznanie 25 gatunków ptaków po głosie i sylwetce okazało się poważnym wyzwaniem.
Naukowcy z Zakładu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach przedstawili uczestnikom OSO realia pracy ornitologów oraz cele i techniki badań terenowych. Przygotowane przez nich prezentacje dotyczyły ptaków, które zostały zaobserwowane podczas warsztatów - mgr inż. Emilia Mróz opisała funkcje składowania ofiar przez gąsiorka Lanius collurio, a dr hab. Artur Goławski omówił ekologię rozrodu rybitwy czarnej Chilonidas niger i rybitwy białoskrzydłej Chilonidas leucopterus. Połączenie poważnych tematów z lekką formą narracji umożliwiło słuchaczom przyswojenie dużej porcji wiedzy o gąsiorku (którego łacińska nazwa nie bez powodu oznacza "drapieżny rzeźnik") i rybitwach (wbrew nazwie żywiących się owadami).
Po sprawdzeniu quizów i przeprowadzeniu dogrywki Urszula Wołosiewicz i Paweł Cieśluk wręczyli zwycięzcom nagrody - książki o tematyce ornitologicznej i gadżety Ptaków Polskich promujące akcję "Jestem na pTAK!", a następnie zaprosili wszystkich uczestników XIV OSO na obiad.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.