Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Rolnictwa. Pierwsze i jak na razie jedyne w naszym kraju, liczące ponad 2000 eksponatów. Pierwszym punktem wycieczki były maszyny rolnicze. Uczniowie zwiedzili wozownię, gdzie mogli obejrzeć zabytkowe pojazdy konne, ekspozycję "Początki mechanizacji rolnictwa" gdzie zostały zgromadzone maszyny i narzędzia rolnicze.
Jednym z najciekawszych obiektów zwiedzania okazało się pierwsze w Polsce Muzeum Pisanki, w którego zbiorach znajdują się przepiękne, wykonane różnymi technikami pisanki ze wszystkich zakątków świata. W muzeum znajdują się ozdobione jaja kurze, gęsie, perlicze oraz bardziej egzotyczne, jak np. jaja strusie, emu, pingwinów czy mew.
Są amu również miniaturowe jajeczka afrykańskiej zięby ( najmniejsze jajko świata ) czy kolibra. Jajka polskie pochodzą z różnych regionów kraju. Na wystawie zgromadzone są także jajka z wielu krajów całego świata, nie tylko Europy, lecz również z Azji, Afryki, Ameryki i Australii. Są pisanki rosyjskie, ukraińskie, huculskie i czeskie, z Moraw, Kenii, Chin i Japonii.
Kolekcję można podzielić ze względu na umieszczane na nich motywy. Najwięcej jest pisanek kwiatowych z kwiatami woskowymi, drapanymi, malowanymi czy papierowymi. W kolekcji są też pisanki ze zwierzętami, m.in. z ptakami, od których pochodzi dane jajo. Wiele jest też pisanek przedstawiających ważne osoby ze świata nauki czy religii. Są też takie, na których widnieją wizerunki postaci bajkowych.
W muzeum dzieci zobaczyły pisanki "pisane" woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką. Obejrzeli pisanki z drewna lipowego, wytapiane i wykuwane, ażurowe - wykonane maszyną dentystyczną.
Uczestników wycieczki zachwyciły pisanki oklejone kolorowym, błyszczącym papierem, koralikami świecidełkami, sitowiem i przędzą.
Na wydmuszkach można był dostrzec przyklejone ziarenka ryżu, maku, gryki i nasiona ogórków. Były też jajka oklejone skrawkami skóry, tkanin, szkiełkami, znaczkami pocztowymi i fragmentami tekstów literackich, jajka ze szkła i kamieni szlachetnych.
Rarytasem były batikowe pisanki z Białorusi wykonane na surowych jajkach. Jedną z ciekawostek było malowane jajo pingwina, przywiezione w 1972 r. z Antarktydy. Najstarsza pisanka miała 150 lat. Każda z pisanek jest oddzielnym dziełem sztuki. W muzeum nie znajdziemy dwóch identycznych.
Po wyjściu z Muzeum Pisanki uczestnicy wycieczki udali się przed pałac, gdzie zobaczyli pomnik przyrody, park i ogródek z ziołami. Zwiedzili także gospodarstwa i wiejskie chaty chłopskie z XVIII i XIX w. oraz ekspozycje młyńskie.
Ku wielkiej uciesze uczniów na miejscu można było zakupić ręcznie wykonane piękne pisanki podlaskie. Wycieczka sprawiła, że każdy uczestnik poczuł zbliżające się Święta Wielkanocne.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.