Po raz pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Warszawy w 2009 roku. Orszak ten powstał jako kontynuacja szkolnych jasełek. Coraz chętniej występowano wtedy w jasełkach, dlatego 1 z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Piotrem Podgórskim i dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą postanowili, aby zaprezentować umiejętności aktorskie szerszej publiczności, czyli wyjść z przedstawieniem na ulicę, a w ten sposób odnowić chrześcijańską tradycję. Zorganizowano spotkanie, podczas którego zebrani dzielili się pomysłami. Wtedy właśnie jeden z zaproszonych gości, Dariusz Karłowicz, zaproponował, aby scenariusz ulicznych jasełek został oparty na historii Trzech Króli.
Święto Trzech Króli jest starsze od Świąt Bożego Narodzenia. Było obchodzone w Polsce od chrztu Mieszka I. To Święto Objawienia Chrystusa całemu światu. To, że nawiedzili go mędrcy-magowie, zwani często "królami", pochodzący z różnych stron świata, oznacza, że jest On Zbawicielem wszystkich. Tak naprawdę nie wiadomo, ilu tych mędrców było. Mówi się o trzech, bo wymienia się trzy przyniesione przez nich dary.
Złoto jest symbolem bogactwa, czyli tego, co jest wielkie, co pokazuje, że jesteśmy gotowi temu poświęcić większą uwagę, trud i staranie. Nasze modlitwy mają się wznosić przed Bogiem jak dym kadzidła. Prawdziwe kadzidło jest bardzo kosztowne. Mirra, czyli mieszanina ziół, była używana w czasie uroczystości pogrzebowych Pana Jezusa, dlatego jest traktowana dziś jako proroctwo. Wskazuje też na śmiertelność jego człowieczeństwa. To właśnie z tego względu dary są tak ważne.
Do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli w Ostrowi Mazowieckiej zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy naszego miasta oraz mieszkańcy pobliskich i odległych miejscowości. Mógł przybyć każdy, kto miał ochotę wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Ksiądz Marek Żmijewski - wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej stwierdził, że wzięcie udziału w Orszaku Trzech Króli jest wspaniałą okazją do rodzinnego wyjścia oraz integracji społecznej.
Podczas przemarszu nie zabrakło wspólnego kolędowania. Orszak Trzech Króli wyruszył sprzed placu przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i przeszedł ulicami miasta.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.