Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW przyjedzie do Ostrowi!

Dodano: 28 lutego 2019 10:43, Autor: Biuro Prasowe Festiwalu Filmowego NNW

Dwudniowe wydarzenie zwieńczy obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w powiecie ostrowskim.
Organizatorzy zapraszają na prawdziwe święto Niezłomnych. W ciągu dwóch dni 7 i 8 marca będzie można wziąć udział w kilkunastu różnych aktywnościach - warsztatach, wystawach, dyskusjach, koncertach i oczywiście pokazach filmów! Na wszystko obowiązuje wstęp wolny!
REKLAMA


Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbywa się zawsze na przełomie września i października w Gdyni, jednak w skróconej formie, pod nazwą Retrospektyw, pojawia się w miastach niemal całej Polski. Organizowane są wtedy pokazy wybranych filmów, widzowie mogą liczyć także na niespodzianki w postaci pokazów specjalnych czy premier. Projekcjom towarzyszą liczne inicjatywy, jak np. warsztaty i konkursy filmowe oraz stylizacji modowych, w ramach projektu Młodzi dla Historii, wystawy, koncerty, żywe lekcje historii oraz warsztaty aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe. Retrospektywy są także okazją, aby podczas uroczystej Gali uhonorować bohaterów niepodległościowych z danego regionu statuetkami: Sygnet Niepodległości i Drzwi do Wolności.

Dlaczego Retrospektywa przyjedzie właśnie do Ostrowi Mazowieckiej?

Powiat Ostrowski zajmuje bardzo ważne miejsce na trasie Retrospektyw, wsławił się bowiem jako jeden z aktywniejszych regionów na mazowiecko-podlaskim pograniczu w walce z terrorem komunistycznym. Było to też powodem ubeckich represji zakrojonych na szeroką skalę. Według historyków przeprowadzono na tych terenach ponad 600 obław. Szacuje się, że w walkach, w wyniku wyroków, a także w skrytobójczych morderstwach zginęło co najmniej 400 żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego. Ponadto promoskiewskim władzom udało się zlikwidować dotychczasowe lokalne elity, a w ich miejsce powołać swoich namiestników. Aby tego dokonać, w powiecie ostrowskim z powodów politycznych aresztowano ponad 1,5 tys. osób, a blisko 6,5 tys. objęto inwigilacją UB.

"Szacuje się, że w czasach PRL ponad 1,5 miliona osób zostało zamordowanych lub było więzionych - oznacza to, że właściwie w co trzeciej, co czwartej rodzinie był ktoś, kto działał w konspiracji. Jednak terror komunistyczny sprawił, że wiedza o losach bohaterów w wielu rodzinach pozostawała często wyparta i z czasem się zatarła. Dziś nadszedł czas przywoływania pamięci o nich, a często wręcz wydrapywania ich ze zbiorowej niepamięci" - powiedział Arkadiusz Gołębiewski, twórca Festiwalu NNW.

Kilkanaście wydarzeń w dwa dni Retrospektywy

Najbardziej znanym Żołnierzem Niezłomnym Ziemi Ostrowskiej był rotmistrz Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau (zwany "Ochotnikiem do Auschwitz"). Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. "Raportów Pileckiego". Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Wyrok został wykonany w 1948 r.

Część wydarzeń, które odbędą się w ramach Retrospektywy, będą powiązane z tą niezwykłą postacią. 7 marca odbędzie się m.in. pokaz pierwszego filmu o rotmistrzu Pileckim pt. "Witold" w reżyserii Tadeusza Pawlickiego. Zdjęcia do filmu realizowano m.in. w Ostrowi Mazowieckiej. Widzowie będą mieli również unikalną okazję by wziąć udział w prezentacji filmów w technologii wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality), w tym właśnie o rotmistrzu Pileckim. Wydarzenie przygotuje aktor Jacek Rozenek, Prezes Fundacji Virtuti Artis, który poprowadzi również uroczystą Galę Retrospektywy. "Zaprezentujemy dwa filmy: ?Pilecki? - ukazujący trzy ostatnie minuty z życia rotmistrza Witolda Pileckiego oraz ?Inka? - fragment przesłuchania Danuty Siedzikówny. Pokaz filmów poprzedzi krótkie wprowadzenie, aby widzowie poznali najpierw kontekst historyczny i oglądając wiedzieli, w jaki sposób i dlaczego doszło do tych dramatycznych sytuacji przedstawionych w naszych projektach" - powiedział Jacek Rozenek.

Podczas dwóch Dni Retrospektywy organizatorzy przewidzieli bardzo dużo ciekawych aktywności dla młodego pokolenia mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej. Od lat w ramach projektu Młodzi dla Historii przygotowywane są specjalne warsztaty i konkursy dla młodzieży - filmowy "Nagraj dziadka komórką" oraz stylizacji modowych, a także żywe lekcje historii - w Ostrowi poprowadzi je Ryszard Ejchelkraut, znany lokalny historyk i działacz społeczny. Dzięki warsztatom i ciekawym spotkaniom młodzi często odnajdują w sobie pasję do poznawania najnowszej historii Polski, historii swoich rodzin i lokalnych bohaterów. Po pasjonujących meandrach zawodu filmowca, aktora czy kostiumologa, będą prowadzić młodzież profesjonaliści ze środowiska filmowego. Swoim doświadczeniem z pracy na planie i na deskach teatru podzieli się m.in. Piotr Cyrwus, który po Gali Retrospektywy zaprezentuje monodram "Zapiski Oficera Armii Czerwonej".

Najważniejszym momentem Gali będzie tradycyjnie uhonorowanie naszych bohaterów - za życia i pośmiertnie, oraz osób, które wspierały żołnierzy, Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności. Galę uświetnią występy artystyczne gwiazd. Na scenie pojawią się: Łukasz Juszkiewicz z zespołem, finalista the Voice of Poland oraz Alicja Szemplińska, finalistka programu Hi, Hit Hurra!

Oczywiście podczas Retrospektywy będzie można obejrzeć wiele ważnych filmów dokumentalnych poświęconych polskiej drodze ku wolności 1939-89, które były prezentowane podczas Festiwalu NNW w Gdyni, jak: "Krótkie popołudnie na Mazurach" Marii Dłużewskiej, zdobywczyni Złotego Opornika w 2018 r.; filmy Arkadiusza Gołębiewskiego: "Kochankowie z lasu", "Kwatera Ł" oraz "Inka. Zachowałam się jak trzeba"; a także filmy nagrodzone w projekcie Młodzi dla Historii: "Miłość nas wyzwoli" Anny Bajun oraz "Ojciec i Syn" Aleksandry Kościelnej.

Od dwóch lat podczas Retrospektyw przygotowywane są także warsztaty aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe. Organizatorzy Festiwalu inspirują podczas nich do podejmowania działań oddolnych, służą wiedzą i pomocą, podpowiadają, jak pozyskać granty, np. z programu "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich" (FIO), z których dofinansowane są Retrospektywy. Warsztaty odbędą się również podczas wydarzeń w Ostrowi Mazowieckiej.

Zapraszamy 7 i 8 marca od godz. 9.00 do Starej Elektrowni przy ul. 11 Listopada 7! Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny!

Projekt Retrospektywy Festiwalu NNW dofinansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Szczegółowy program wydarzenia do pobrania poniżej.

Pobierz plik: PROGRAM_50x70 cm_Ostrów Mazowiecka_zmiana_20_02_2019.pdf



Zobacz również

Tropem Wilczym w Małkini Górnej

28 lutego 2019, UG Małkinia Górna, red. MK

Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych odbędzie się 3 marca.

Gawęda Ryszarda Ejchelkrauta (zdjęcia)

27 lutego 2019, Miłosz Magrzyk

Gawęda była niezwykle interesująca.

Debiutancki singiel Amelii Andryszczyk (wideo)

25 lutego 2019, Miłosz Magrzyk

Kariera młodej piosenkarki cały czas się rozwija.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]