Gmina Ostrów Mazowiecka od wielu lat inwestuje środki w rozwój odnawialnych źródeł energii. Przykładem działań gminy może być wzięcie udziału w projekcie zakładającym przejście na gospodarkę niskoemisyjną, a finansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 - 2020.
W budżecie gminy na 2019 rok zaplanowano 1 mln 450 tysięcy złotych na inwestycje w OZE.
W szkołach zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne. Dotyczy to: Publicznej Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Dybkach, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Ugniewie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 roku w Nagoszewie.
W prywatnych budynkach mieszkańców zostanie zamontowanych 46 kotłów na biomasę. Inwestycja zostanie zrealizowana u osób, które wcześniej złożyły wnioski.
Tak duże, związane z odnawialnymi źródłami energii, przedsięwzięcie realizowane jest już od ponad roku. Umowę w tej sprawie podpisali: wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc i Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek.
W ramach realizacji zadania zamontowano już 380 zestawów solarnych o wartości ponad 4 mln 500 tysięcy złotych. Gmina otrzymała wysoką dotację - ponad 4 mln 300 tysięcy złotych.
Coraz więcej osób zainteresowana jest także budową przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. To też element ochrony środowiska. Takie oczyszczalnie mają powstać nie tylko przy domach prywatnych, ale także przy Szkole Podstawowej w Pałapusie i Nowej Osuchowej. Część pieniędzy przeznaczona zostanie także na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej w Komorowie. Na realizację zadań w zakresie tego typu infrastruktury zaplanowano 314 350 złotych.
Zaletami stosowania OZE jest przede wszystkim brak zanieczyszczania środowiska, emisji gazów oraz odpadów. OZE można wykorzystać w gospodarstwach oddalonych od innych źródeł energii, a sama instalacja ma długą żywotność.
Gmina dba też o działania promocyjne, które mają zachęcać ludzi do poszerzenia swojej wiedzy dotyczącej odnawialnych źródeł energii.
Nie tylko gmina dba o środowisko. Miasto Ostrów Mazowiecka też zajęło się opracowaniem możliwości zrównoważonego rozwoju przy zastosowaniu wysoce ekologicznych rozwiązań.
Powiat też wspiera tego typu działania. Przykładem działań upowszechniających wiedzę na temat OZE jest organizowanie konkursu "Odnawialne Źródła Energii" w ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim.
- Jeszcze parę lat temu ludzi trzeba było zachęcać i przekonywać do inwestycji w OZE. Teraz sytuacja się zmieniła. To ludzie sami przychodzą i pytają się o możliwość uzyskania dofinansowania - mówił na jednym z gminnych spotkań wójt Waldemar Brzostek.
Źródło zdjęcia:https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.