Na spotkaniu obecny był starosta Zbigniew Chrupek, Michał Giers - dyrektor ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie i wizytator Anna Wiktorska.
Obecni byli też radni powiatu, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, przedsiębiorcy, wójtowie i dyrektorzy szkół. Na spotkanie przybyła także młodzież.
Wizytator Anna Wiktorska przedstawiła obszerną prezentację, w której omówiła zalety dualnego systemu kształcenia.
Dualny system kształcenia zawodowego pozwala uczniowi szkoły zawodowej na pobieranie praktycznej nauki zawodu w odpowiednio przystosowanym do celów kształcenia przedsiębiorstwie. Jest to niemiecki model edukacji zawodowej - połączenie nauki teoretycznej i praktycznej nauki zawodu. W ten sposób uczeń zdobywa doświadczenie zawodowe u potencjalnego pracodawcy, a do nauki motywowany jest finansowo - za pracę otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie.
- Ten rodzaj kształcenia pozwala uczniom na płynne przejście z okresu nauki do życia zawodowego - mówiła w swoim wystąpieniu Anna Wiktorska, wizytator.
Następnie wszyscy zgromadzeni na sali mogli wysłuchać wystąpienia Grzegorza Jasionowskiego, dyrektora Zespołu Szkół nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej. Wraz z dyrektorem wystąpiła dr Izabela Niziałek - przedstawicielka Fabryki Mebli "Forte" S.A.
W swoich wystąpieniach mówili przede wszystkim o programie, w którym uczestniczy Rubinek. Szkoła i przedsiębiorstwo starają się szkolić potencjalną kadrę zawodową, która po ukończeniu edukacji może rozpocząć pracę w zakładzie meblarskim.
Później głos zabrała Teresa Zienkiewicz - dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej. Dyrektor Zienkiewicz opowiedziała o zaletach współpracy szkoły ze stowarzyszeniami przewoźników i spedytorów.
Następnie wypowiedziała się Agnieszka Gaś - dyrektor Zespołu Szkół im St. Staszica w Małkini Górnej i Roman Malicki - dyrektor ZSCKR w Starym Lubiejewie.
Dyrektorzy także mówili o zaletach współpracy z przedsiębiorstwami.
Szkoła w Małkini współpracuje z PKP PLK S.A. w Siedlcach, ZSCKR w Starym Lubiejewie współpracuje z przedsiębiorstwami gastronomicznymi oraz Markiem Dzwonkowskim - rolnikiem.
O przyszłości i znaczeniu inteligentnej specjalizacji Mazowsza w związku z wydatkowaniem funduszy europejskich opowiedział Piotr Dylewski - główny specjalista Wydziału Rozwoju i Zarządzania Regionalną Strategią Innowacji Urzędu Marszałkowskiego. W swoim wystąpieniu odniósł się do perspektywy budżetowej na lata 2021-2027.
Spotkanie zorganizowano w LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.