Państwowy Instytut Geologiczny przedstawił wstępne wyniki badań przeprowadzonych przez Państwową Służbę Hydrogeologiczną. Badania realizowane były w wyniku uzgodnień dokonanych w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, na posiedzeniu specjalnego zespołu osób reprezentujących trzy różne ministerstwa jesienią 2018 roku. Badania na obszarze Miasta Ostrów Mazowiecka miały na celu rozpoznania zanieczyszczenia wód podziemnych olejem kreozotowym. Na ich podstawie określono kierunki przepływu wód w pierwszej i drugiej warstwie wodonośnej, wskazując tym samym możliwe drogi migracji zanieczyszczeń.
PIG poinformował także o wynikach badań przeprowadzonych w lutym 2019 roku. Na ich podstawie można stwierdzić, że na chwilę obecną wody podziemne ujęcia są wolne od zanieczyszczeń. Natomiast badania warstw wodonośnych wykazały, że stan zanieczyszczeń należy nadal monitorować. Zabezpieczenie wód pitnych jest możliwe również przez wykonanie kolejnych studni poprzez wiercenia, które pozwolą ustalić kierunek rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.
W spotkaniu z przedstawicielami Państwowego Instytutu Geologicznego udział wzięli burmistrz miasta Jerzy Bauer, zastępca burmistrza Daniel Choinka, sekretarz miasta Bożena Szostak, architekt Adam Radomski, dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego Sylwia Katarzyna Kos oraz przedstawiciel Starosty Ostrowskiego.
- Sytuacja jest pod pełną kontrolą. Będziemy informowali o dalszych postępach w tym długofalowym i skomplikowanym przedsięwzięciu zapewnia urząd miasta.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.