"Niezwykłe wspomnienia zwykłych ludzi" - taki tytuł nosiło zorganizowane przez miejską książnicę wydarzenie. Spotkanie było "żywą" lekcją historii dla młodzieży. Młodzi ludzie mieli okazję spotkać się z autorami niektórych relacji znajdujących się w publikacji pod tytułem "Wojna 1939-1945 we wspomnieniach mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic". Książka ta ukazała się nakładem ostrowskiej książnicy, a przygotowana została pod redakcją Aliny Wierzbickiej i Jadwigi Sadowskiej.
Publikacja zawiera 58 wspomnień; składa się z 5 rozdziałów. W każdym z nich można znaleźć wiele ciekawostek historycznych. Z publikacji czytelnicy mogą dowiedzieć się m.in. tego, jak dla mieszkańców wyglądał okres kampanii wrześniowej, oraz tego, jak wyglądały egzekucje, aresztowania i zsyłki do obozów koncentracyjnych. W książce znajdują się też wspomnienia ludzi, którzy zostali wywiezieni na Syberię, opowieści o ostatnich dniach wojny i codziennym życiu pod okupacją niemiecką i sowiecką. W publikacji zamieszczono też m.in. historię Żydów i wspomnienia obozu dla jeńców radzieckich w Grądach.
Młodzież mogła wysłuchać osób, które żyły w tych strasznych czasach, kiedy to śmierć czaiła się praktycznie za każdym rogiem. Nie zabrakło wielu wspomnień związanych z Ostrowią Mazowiecką, okolicami, a także budynkiem elektrowni, w którym spotkanie się odbywało.
Opowieści świadków historii były niezwykle przejmujące i przepełnione emocjami. Często świadkowie ci widzieli, jak ginęli ludzie, z którymi byli blisko związani. Opowiadali o trudach życia pod okupacją, o tym, jak wyglądały wtedy relacje rodzinne. Tłumaczyli, że ludzie starali się żyć normalnie, chociaż rzeczywistość za bardzo na to nie pozwalała.
Spotkanie zorganizowano 12 czerwca.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.