Bezpieczne wakacje 2019

Dodano: 21 czerwca 2019 11:03, Autor: KWP w Radomiu, red. Miłosz Magrzyk

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą.
Trwają wakacje. 21 czerwca rozpoczęło się lato. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju, jak co roku, czuwać będą policjanci.

REKLAMA



Zanim zaplanujemy wyjazd

Planując urlop, coraz częściej korzystamy z ofert internetowych. Można wśród nich znaleźć atrakcyjne ośrodki, hotele i pensjonaty, ale zdarzają się również ogłoszenia zamieszczone przez oszustów, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek. Zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto zweryfikować, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukajmy obiektu na mapie internetowej, sprawdźmy jego stronę internetową i opinie osób, które odwiedziły obiekt. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży.

Bezpieczeństwo w podróży

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją, unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze i dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

Pamiętajmy o tym, aby nie pozostawiać bagażu bez opieki. Grozi to bowiem nie tylko utratą naszego mienia; może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Zabezpieczenie mieszkania

Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówkę, którą do tej pory trzymaliśmy w domu, nie lepiej wpłacić na konto, a biżuterię zostawić w skrytce bankowej.
Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem. Pozostawmy jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się korespondencja, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Wypoczynek za granicą

Planując wyjazd za granicę, postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć o kraju, do którego się wybieramy, poznać obowiązujące w nim prawo i lokalne zwyczaje. Sprawdźmy, jakie dokumenty będą nam potrzebne przy przekraczaniu poszczególnych granic. Poszukajmy też informacji dotyczących tego, gdzie w danym kraju znajdują się polskie placówki dyplomatyczno-konsularne.

Dodatkowym udogodnieniem w podróży może być ubezpieczenie turystyczne, gwarantujące pokrycie kosztów transportu medycznego, oraz EKUZ.

Jeżeli podczas pobytu za granicą zostaniemy poszkodowani w wyniku przestępstwa, przede wszystkim powinniśmy powiadomić lokalną policję, a następnie skontaktować się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. W przypadku zatrzymania lub aresztowania również mamy prawo żądać kontaktu z konsulem.

W górach i nad wodą

Spędzając czas w górach lub nad wodą, korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych.

Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie, np.: prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi).

Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, wytężonym wysiłku fizycznym i bezpośrednio po posiłku. Zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego, np. w kamizelek ratunkowych i sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. W tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości przez Internet. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu.

Bezpieczeństwo podczas prac polowych

W każdym roku, podczas prac polowych, odnotowywane są wypadki, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych.

Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych, należy zachować szczególną ostrożność.

Dopalacze - apel policji do rodziców i opiekunów dzieci

Okres letni, w tym głównie wakacje i związana z tym duża ilość czasu wolnego, sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi. Do najniebezpieczniejszych z nich należą tzw. dopalacze.

Dopalacze zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru. Młodzież taka zazwyczaj nie znajduje wspólnego języka z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka, zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z dopalaczami.

Rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach, dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym eksperymentowaniem z dopalaczami. Eksperymentowanie to często kończy się tragicznie.

Zwracajcie uwagę na to, co robią wasze dzieci!!!



Źródło zdjęcia: KWP w Radomiu

Zobacz również

Projektowanie masek z Justyną i Pawłem - warsztaty

21 czerwca 2019, MDK, red. Miłosz Magrzyk

Dzieci będą mogły dać ponieść się swojej wyobraźni.

Zapisz się na warsztaty. Dołącz do zespołu Teatru Scena Kotłownia!

21 czerwca 2019, Teatr Scena Kotłownia, red. Miłosz Magrzyk

Zajęcia będą prowadzone przez zawodowych instruktorów.

Promieniowanie UV. Czym grozi nadmierne opalanie?

21 czerwca 2019, PSSE w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Wiele osób nie widzi różnicy między ładną opalenizną a poparzeniem skóry.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]