Osteoporoza, zwana też cichym złodziejem kości, to choroba objawiająca się upośledzeniem mikroarchitektury tkanki kostnej i zmniejszeniem jej masy, co finalnie prowadzi do większej łamliwości kości. Spowodowane jest to między innymi niedoborem witaminy D oraz wapnia. Niestety czynników, które wpływają na rozwój choroby, jest znacznie więcej. Wśród nich wyróżnia się także wiek, płeć oraz rasę. Szacuje się, że na osteoporozę najbardziej narażona jest rasa biała i żółta. Z badań wynika, iż na tę chorobę w Polsce cierpi mniej więcej 11% osób. W dużej mierze dotyczy kobiet w trakcie lub po menopauzie, dlatego znajdują się one w grupie ryzyka. Problemem są zaburzenia gospodarki hormonalnej.
U kobiet zasadniczą przyczyną osteoporozy jest nagłe obniżenie poziomu estrogenów z powodu menopauzy; u mężczyzn jedną z przyczyn może być postępujący z wiekiem niedobór testosteronu. Osteoporoza może się rozwinąć również w przebiegu innych schorzeń, takich jak: nadczynność przytarczyc, tarczycy, kory nadnerczy, cukrzyca. Może być także skutkiem długotrwałego zażywania niektórych leków, na przykład leków takich jak: leki przeciwpadaczkowe, leki immunosupresyjne, leki zmniejszające krzepliwość krwi, glikokortykosteroidy. Na wystąpienie osteoporozy wpływa niewątpliwie niewłaściwa dieta, nadmierne korzystanie z używek, mała aktywność fizyczna oraz niedobory witamin podczas stosowania kuracji odchudzającej. Niebezpieczna jest również kawa, która wypijana w dużych ilościach może przyczynić się do złamania kości.
Schorzenie to polega na zmniejszeniu gęstości kości, wskutek czego częściej dochodzi do ich złamań. Objawami choroby mogą być np. pojawiające się bóle po uprawianiu aktywności fizycznej. Innym syndromem jest wystąpienie złamania mimo drobnego urazu. Może również pojawić się zmniejszenie wzrostu, którego przyczynę upatruje się w złamaniu kręgów. W celu zdiagnozowania tej choroby trzeba udać się na densytometrię kostną. Jest to badanie, które polega na sprawdzeniu gęstości kości. Warto je wykonać, aby w razie pojawienia się choroby szybko zacząć się leczyć i nie dopuścić do złamań. Badanie to jest bezbolesne i bezpieczne - wykorzystuje się w nim minimalną dawkę promieni X.
Warto pamiętać także o dostarczeniu swojemu organizmowi codziennej dawki witaminy D. Szczególnie zalecana jest suplementacja w okresie od października do kwietnia. Aby uchronić się przed osteoporozą, trzeba również wprowadzić do diety produkty zawierające wapń oraz białko, a także zwiększyć aktywność fizyczną. Witamina D dostarczana jest naszemu organizmowi poprzez słońce, dlatego warto codziennie poświęcić czas na spacer.
Zalecania dotyczące wzmocnienia kości:
- walcząc z zagrożeniami skutkującymi osteoporozą, zaleca się jeść pięć porcji owoców i warzyw dziennie.
- każdy posiłek powinien zawierać (do wyboru): pieczywo, płatki śniadaniowe,ziemniaki, kasze, makaron.
- należy unikać soli, ponieważ zwiększa ilość wydalanego z moczem wapnia oraz produktów o wysokiej zwartości cukrów i tłuszczów np. słodycze, cukierki, ciastka, chipsy, napoje gazowane, ponieważ mają znikomą wartość odżywczą.
- należy jeść produkty bogate w wapń: sery żółte, mleko, twarogi, ryby, tj.: makrela, łosoś, sardynki, pieczywo, rośliny strączkowe np. soja, sezam, zielone warzywa liściaste.
- spore ilości witaminy D znajdziemy w tłustych rybach: makrela, sardynki, śledź, a także w maśle, jajach i płatkach śniadaniowych.
- produkty bogate w magnez to: kakao, orzechy, masło orzechowe, gorzka czekolada, kasze.
- fosfor dostarczymy organizmowi w: serach żółtych, orzechach, wątrobie, żółtkach, rybach morskich i warzywach strączkowych.
Szczególnie ważna jest profilaktyka, wczesne wykrycie przyczyn dolegliwości oraz zmiana stylu życia i przyzwyczajeń żywieniowych. Wszystko to daje ogromne szanse na uniknięcie niebezpiecznych skutków choroby, na którą nierzadko sami pracujemy przez całe życie. Najlepszą profilaktyką osteoporozy jest aktywny i zdrowy styl życia - silne mięśnie nie pozwolą na odwapnienie kości. O kondycję kości powinniśmy zacząć dbać już od 40 roku życia. Udowodniono, że osoby aktywne, uprawiające rekreacyjne sport, znacznie rzadziej zapadają na osteoporozę. Nie chodzi o sport wyczynowy - wystarczy jazda rowerem, nordic walking lub pływanie. O formę najlepiej dbać przez całe życie.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.