Na szlakach trudnej historii (zdjęcia)

Dodano: 20 maja 2021 08:57, Autor: Biblioteka Publiczna Gminy Nur, red. Miłosz Magrzyk

Temat spotkania dotyczył zamiaru upamiętnienia zamordowanych w sierpniu 1943 r. przez żandarmów Posterunku w Nurze około 50 osób narodowości romskiej.
W niedzielę 16 maja 2021 r. Biblioteka Publiczna Gminy Nur gościła przedstawicieli NSZZ "Solidarność", Regionu Mazowsze, Oddziału Wołomin, w osobach prezesa oddziału Józefa Radzio oraz działaczy opozycji antykomunistycznej - Tadeusza Janiaka, którego mama pochodziła z Murawskich-Nadbużnych i Tadeusza Dąbkowskiego, pochodzącego z nurskiej parafii. Towarzyszył im Krzysztof Kudera, pełnomocnik ds. dziedzictwa kulturowego powiatu wołomińskiego.

REKLAMA



W spotkaniu wzięli także udział: Rafał Kruszewski, wójt gminy Nur, Andrzej Warchala, sekretarz gminy, Lucyna Mazur-Warchala, nurska bibliotekarka i regionalistka. Mieszkańców Nura reprezentowali: Andrzej Domanowski, Stanisław Kamiński i Andrzej Tupaczewski.

Temat spotkania dotyczył zamiaru upamiętnienia zamordowanych w sierpniu 1943 r. przez żandarmów Posterunku w Nurze około 50 osób narodowości romskiej (mężczyzn, kobiet i dzieci) o nieustalonej tożsamości poprzez wpędzenie ich do rzeki Bug i zastrzelenie tych, którzy nie potonęli. Według ustnych przekazów mieszkańców Nura nie była to jednorazowa akcja hitlerowskiego okupanta. Wielokrotnie bowiem przez Nur przewożono lub przepędzano do obozu w Treblince Żydów i Romów. Nie można wykluczyć, że byli wśród nich również i Polacy. Chorych, słabych, nienadążających za resztą, niemieccy żołnierze wpędzali do Bugu i strzelali do nich. Swoje bestialstwo uwieczniali na fotografiach!

Według ustnego przekazu mieszkańców Nura hitlerowcy dokonali też mordu na jeńcach sowieckich, których rozstrzelali w Nurze. Najprawdopodobniej był to kilku lub kilkunastoosobowy patrol wojsk sowieckich.

Wójt gminy Nur obdarował gości zestawem publikacji historycznych (albumem pt. "Gmina Nur w starej fotografii", mapą turystyczną gminy Nur promującą także walory kulturowe i historyczne gminy oraz pocztówkami wydanymi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości).

Miłym akcentem było wręczenie nurskiemu wójtowi i nurskiej bibliotekarce pamiątkowych dyplomów.


Zobacz również

Lekcja w bibliotece szkolnej (zdjęcia)

17 maja 2021, SP nr 4, red. Miłosz Magrzyk

Uczniowie mogli poznać ciekawostki m.in. na temat czasopism.

Zawody Hippiczne im. Rotmistrza Witolda Pileckiego (zdjęcia, wideo)

16 maja 2021, Miłosz Magrzyk

Areną zmagań jeźdźców był plac w pobliżu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zmiana organizacji ruchu na promenadzie wzdłuż rzeki Bug (zdjęcia)

14 maja 2021, UG w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Działanie to ma przyczynić się do bezpieczniejszego i spokojniejszego wypoczynku nad rzeką.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]