Woda mineralna wydobywana jest spod powierzchni ziemi. Naturalnie filtrowana i chroniona przed zanieczyszczeniami, ma też korzystny wpływ na zdrowie. O ile zwykła jest bezpieczna dla przeciętnego człowieka, warto szczególnie uważać na nadmierne spożycie odmian wysoko zmineralizowanych. Nagromadzenie biopierwiastków w niej zawartych może np. zaburzać procesy trawienne. Należy zrezygnować z podawania jej dzieciom. Nie nadaje się również do gotowania, ponieważ może wytrącać duże ilości kamienia. Polecana jest osobom, które uprawiają sporty i pacjentom, u których stwierdzono niedobory poszczególnych pierwiastków.
Woda źródlana
To dobro w najczystszej postaci. Zawartość składników mineralnych jest w niej znacznie mniejsza. Można spożywać ją w dużych ilościach bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia i aktywność fizyczną. Jest doskonałą bazą do przyrządzania posiłków dla niemowląt. Jej zastosowanie w kuchni jest bezpieczne, a woda nie zmienia smaku potraw. Przyczynia się do łagodnego usuwania zbędnych produktów przemiany materii w organizmie.
Gazowana czy niegazowana?
Na zdrowego człowieka dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej nie powinien mieć złego wpływu, jednak spożywany w dużych ilościach może powodować uczucie wzdęcia. Dzięki bąbelkom minerały łatwiej się przyswajają, a napój wydaje się mieć przyjemny smak, który niektórym pomaga wyrobić nawyk regularnego nawadniania. Urozmaiceniem może być plaster cytryny lub wyciśnięty z niej sok, który w połączeniu z wodą działa izotonicznie, czyli wyrównuje poziom nawodnienia w organizmie.
Ile wody powinniśmy wypijać w ciągu dnia?
Przyjmuje się, że minimalnie powinno się spożywać w ciągu dnia dwa litry wody. Podczas upałów zapotrzebowanie to zdecydowanie wzrasta nawet do trzech bądź czterech litrów na dobę. Niektórzy mają problem z pamiętaniem o piciu wody, dlatego istnieją sposoby, które mają w tym pomóc. Przykładem może być przygotowanie np. ośmiu szklanek z wodą i wyznaczenie sobie celu, aby wypić każdą z nich w ciągu całego dnia. Można również pobrać aplikację na smartfon, która będzie regularnie wysyłać przypomnienia. Bez względu na to, jaki sposób wybierzemy, spożywanie płynów z czasem powinno wejść w nawyk.
Regularne picie wody korzystnie wpływa na zdrowie
Dbając o odpowiednie nawodnienie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia zawału oraz udaru. Zwiększamy odporność organizmu i oczyszczamy go z toksyn. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych i nowotworów. Picie wody jest niezbędne w procesie chudnięcia. Dobra gospodarka wodna organizmu przyczynia się do poprawy jego funkcjonowania. Wpływa korzystnie również na pamięć, koncentrację i ogólne samopoczucie.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.