Na co jest się narażonym, spacerując po łąkach czy lasach? Kleszcze przenoszą wirusy wywołujące kleszczowe zapalenia mózgu i bakterie boreliozy. Co do tej pierwszej choroby, to nie ma skutecznych lekarstw, a istnieją wyłącznie szczepionki. Z boreliozą jest odwrotnie - chorobę można wyleczyć antybiotykami, ale szczepienia na nią nie ma.
Jak ustrzec się przed kleszczami? W pełni zabezpieczyć się nie da, ale eksperci wiedzą, jak zminimalizować ryzyko ugryzienia. Trzeba trzymać się kilku zasad:
- należy unikać przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach. Te pajęczaki lubią zwłaszcza wilgotne środowisko - na niekoszonych łąkach, przy ścieżkach i na brzegach rzek oraz lasach,
- lepiej włożyć ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Kleszcze wspinają się nie wyżej niż na wysokość 1,5 metra i dlatego kluczowe są w tej sytuacji spodnie. Na pewno pomoże też noszenie kaloszy podczas przedzierania się przez wysokie trawy lub krzaki,
- należy nosić jasne ubrania, bo na takich łatwiej zauważyć czarnego pajęczaka, a kleszcze "atakują" kolory zbliżone do naturalnych - zwierzęcych,
- użyj środka odstraszającego insekty. Na kleszcze działają powszechnie stosowane preparaty na komary,
- po przyjściu do domu należy obejrzeć swoje ciało. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na miejsca, gdzie skóra jest cieńsza i cieplejsza. To pachwiny, doły podkolanowe, okolice brzucha, a także linia włosów i szyja.
Jak usunąć kleszcza?
Nie jest to sprawa trudna, ale osobie, która robi to pierwszy raz, może nastręczyć problemów. Najważniejsze jest, aby wykonać ten zabieg spokojnie i dokładnie. Chociaż samo wyciąganie musi być energiczne i sprawne. Między mity należy włożyć opowieść, żeby pajęczaka najpierw posmarować masłem lub tłustym kremem. Trzeba użyć pęsety. Mocno złapać kleszcza i pociągnąć. Należy zwrócić uwagę, aby go nie ciągnąć długo czy wykręcać. W takiej sytuacji pajęczak "wypluwa" do organizmu człowieka więcej szkodliwych substancji. Trzeba przypilnować, żeby kleszcza wyciągnąć w całości, nie zostawić w skórze żadnego jego fragmentu. Jeśli ktoś z tym wszystkim ma problem, może poprosić o pomoc lekarza w swojej przychodni.
Już po wyjęciu miejsce ukłucia należy zdezynfekować alkoholem albo maścią zawierającą jod. Jeżeli na skórze pojawi się zaczerwienienie, które nie znika, a wręcz się powiększa, trzeba skontaktować się z lekarzem.
Badania
Jeżeli ktoś wyciągnął kleszcza i chciałby wiedzieć, czy pajęczak był nosicielem jakiejś bakterii lub wirusa, może oddać go do badania. Przeprowadza je bezpłatnie coraz więcej ośrodków w Polsce, m.in. Instytut Medycyny Wsi w Lublinie czy Zakład Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje on z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, realizując badania dotyczące występowania krętków Borrelia u kleszczy pospolitych Ixodesricinus oraz czynników mających wpływ na przenoszenie krętków Borrelia z kleszczy na ludzi.
"Wykrycie w kleszczu materiału genetycznego krętków Borrelia nie jest jednoznaczne z zachorowaniem człowieka na boreliozę z Lyme. Jednakże informacja, że wynik badania kleszcza jest pozytywny, może spowodować, że pacjent będzie z większą starannością obserwował ewentualne objawy mogące wskazywać na zakażenie patogenami chorób odkleszczowych, co z kolei może usprawnić proces diagnostyczny i przyspieszyć podjęcie skutecznej terapii" - informuje laboratorium AmerLab biorące udział w badaniu.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.