Rząd pokazał plan na polskie niebo. Eksperci ocenili koncepcję

Dodano: 4 sierpnia 2021 10:17, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Centralny Port Komunikacyjny nie zdynamizuje ruchu lotniczego i nie będzie znaczącym elementem w transporcie towarów w Europie. Tak eksperci komentują dokument, który właśnie przedstawił rząd. Wskazuje on, jak będzie wyglądać polskie niebo przez kolejne 20 lat.
Chodzi o strategię rozwoju lotnictwa cywilnego do 2030 roku z perspektywą do 2040. Rządowy dokument trafił właśnie do konsultacji społecznych, a jest to bardzo obszerna praca opisująca przyszłość biznesu lotniczego w naszym kraju. Dużo jest w nim o Centralnym Porcie Komunikacyjnym mającym powstać w Baranowie. Za około 12,3 mld zł niedaleko Łodzi ma wyrosnąć olbrzymie lotnisko, które prawdopodobnie zdominuje ruch pasażerski, towarowy i do którego będzie prowadziła sieć dróg i tras kolejowych. Jednak, jak ocenili eksperci, z przedstawionego dokumentu wynika, że budowa CPK rynkowi bardziej zaszkodzi niż pomoże.

REKLAMA



Wielki a mały

"Po pierwsze nie budujemy wielkiego centrum przesiadkowego. CPK w 2040 r. ma obsługiwać 43 mln pasażerów. Innymi słowy: pod względem liczby obsłużonych podróżnych osiągnie wielkość portu lotniczego Fiumicino z 2019 r. Trudno uznać dzisiejsze rzymskie lotnisko za wielki ośrodek tranzytowy" - punktuje rządowe plany Marek Serafin, ekspert branży lotniczej i redaktor portalu Pasazer.com. Zarzutów wobec CPK jest więcej: nie będzie tam wielkiego ruchu cargo. Za 20 lat ma obsługiwać zaledwie 273 tys. ton ładunków towarowych. "W 2019 r. ta liczba dałaby mu miejsce pod koniec drugiej dziesiątki na Starym Kontynencie i ulokowała go przed Londynem Stansted" - dodaje Serafin.

Krzysztof Śmietana z "Dziennika Gazety Prawnej" zwraca uwagę, że opracowanie powstało w sytuacji bardzo trudnej dla branży. Co więcej, europejscy analitycy szacują, że rynek lotniczy wróci do normy sprzed pandemii być może dopiero w 2026 roku. Tymczasem polski rząd zapisał w dokumencie, że stanie się to już za trzy lata. Kaja Puto z "Krytyki Politycznej" przypomina, że CPK ma obsługiwać tylu pasażerów, ilu przed pandemią mniej więcej miały Modlin i lotnisko im. Chopina razem. Czyli dużo mniej niż 100 mln osób, o których premier mówił w 2017 roku.

Lotniska stracą

Z przedstawionych danych wynika też, że przez CPK obecne lotniska zaczną popadać w kłopoty. W 2028 roku, kiedy port w Baranowie ma już działać, Balice mają stracić 1,6 mln pasażerów (ok 18 proc.), podobnie będzie w Katowicach, a w Gdańsku spodziewany jest spadek o 12 procent. Najmocniej zmiany odczuje Modlin, gdzie ma być o 3,1 mln pasażerów mniej. Ten port właśnie obchodził 9 urodziny i do tej pory obsłużył 18,6 mln osób. Problemy są także z Radomiem, gdzie lotnisko ma być rozbudowywane i właściwie otwarte na nowo. Kiedy zacznie funkcjonować, będzie obsługiwało od 1,9 do 2,8 mln osób rocznie, ale po uruchomieniu CPK ma to być już tylko 775 tys. podróżnych.

Już w 2017 roku Krzysztof Wójtowicz, ówczesny prezes Portu Lotniczego Lublin, oceniał: "Centralny Port Komunikacyjny to, moim zdaniem, sztuczna ingerencja w wewnętrzny rynek przewozów lotniczych, osłabiająca pozycje regionalnych portów, a tym samym hamująca rozwój gospodarczy. To właśnie te porty lotnicze będą musiały liczyć się ze spadkiem liczby odprawianych pasażerów".



Źródło zdjęcia: Gov.pl

Zobacz również

Andrzej Duda dostanie podwyżkę od posłów? Niedawno on zwiększył pensje im

4 sierpnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Posłowie PiS-u chcą podwyższyć zarobki głowy państwa, a także samorządowców. Złożyli już w sejmie projekt ustawy. Kilka dni temu prezydent podjął decyzję, na mocy której to parlamentarzyści dostali podwyżki.

Poprosili ją o pobranie aplikacji. Straciła 60 tys. zł

4 sierpnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Działania oszustów potrafią uśpić czujność nie tylko osób starszych. Tym razem przez swoją nieostrożność ucierpiało konto pewnej 24-latki. Kobieta padła ofiarą wyłudzenia po tym, jak przestępcy wyłudzili jej dane metodą "na zdalny pulpit". Uważaj na kolejną metodę złodziei.

Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Znamy szczegóły

2 sierpnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Wiemy, jakich dokładnie zmian chcą posłowie PiS-u. Proponowane przez nich przepisy dotkną nie tylko wielkie sklepy, ale też mniejszych handlujących, prowadzących rodzinne interesy. Projekt ustawy dotyczący sprzedaży w niedziele jest już w Sejmie RP.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]