W Ostrowi Mazowieckiej odbył się uroczysty pogrzeb żołnierza (zdjęcia, wideo)

Dodano: 7 sierpnia 2021 16:23, Autor: Miłosz Magrzyk

W marcu członkowie stowarzyszenia "Wizna 1939" odnaleźli i ekshumowali w miejscowości Guty-Bujno (gmina Ostrów Mazowiecka) szczątki żołnierza z 1920 roku.
Stowarzyszenie "Wizna 1939" informowało wówczas następująco: według rodzinnych przekazów żołnierz miał spoczywać w okolicy krzyża przy drodze leśnej, gdzie został pochowany przez ojca obecnego właściciela terenu i jego kolegę. Mężczyzna prawdopodobnie został zabity szablą. Zdarzenie miało miejsce na początku sierpnia 1920 r., kiedy Wojsko Polskie pod naporem bolszewików wycofywało się w stronę Warszawy. Ojciec właściciela przez cały czas powtarzał synowi, że pochowany żołnierz był ułanem i pochodził z Radzymina pod Warszawą; miało to wynikać z dokumentów, które znaleziono przy poległym żołnierzu (dokumenty te nie zachowały się).

REKLAMA



Stowarzyszenie dodało, iż prace poszukiwawcze rozpoczęto od przeprowadzenia badań georadarowych. W ich wyniku zlokalizowano miejsce, gdzie urządzenie zarejestrowało wyraźną anomalię gruntową, wskazującą na ślad głębokiego wkopu. W miejscu tym dalsze prace wykonywano ręcznie, za pomocą szpadli. Po około czterech godzinach prac natrafiono na pojedynczy pochówek, przy którym znaleziono kilkanaście sztuk amunicji do karabinu - lebela (różnej produkcji), nieliczne elementy oporządzenia wojskowego i resztki skóry, które pochodziły prawdopodobnie z butów. Podczas prac natrafiono także na niewybuch, o odnalezieniu którego niezwłocznie powiadomiono policję. W pracach brali także udział żołnierze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (51. i 52. Batalionu Lekkiej Piechoty), którzy do czasu przyjazdu policji po odnalezieniu niewybuchu zabezpieczali teren.

Co więcej, o odnalezieniu szczątków polskiego żołnierza powiadomiono miejscowe władze samorządowe - wójta gminy Ostrów Mazowiecka Waldemara Brzostka, a także burmistrza Ostrowi Mazowieckiej Jerzego Bauera, którzy od początku wspierali badaczy w pracach, a także zadeklarowali gotowość do wspólnej organizacji uroczystego pochówku.

I taki właśnie pochówek odbył się dzisiaj w Ostrowi Mazowieckiej. Po mszy św. w intencji poległego żołnierza, odprawionej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, udano się na pobliski cmentarz. Tam dopełniono uroczystości. Nie zabrakło m.in. przemówień, w których odwoływano się chociażby do elementów takich jak patriotyzm i pamięć o przeszłości.

- Niejako w uzupełnieniu tego budowania zbiorowej świadomości dokonujemy pochówku nieznanego żołnierza 1920 roku. Tej absolutnie wyjątkowej kampanii, wojny, w której Polacy stanęli ramię w ramię w różnych grupach społecznych czy nie zważając na to, że jest początek odbudowy państwa polskiego, w którym to początku widać najróżniejsze, czasami wręcz sprzeczne interesy - nie zważając na to wszystko stanęli do boju o wolność własną, indywidualną, własnych domów, i rodzącego się państwa - mówił burmistrz Jerzy Bauer.

Po uroczystości na cmentarzu zebranych zaproszono do Starej Elektrowni na spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia "Wizna 1939", które miało zostać poświęcone tematowi poszukiwań mogił żołnierzy polskich z 1920 r. w rejonie Ostrowi Mazowieckiej, a także wręczeniu społecznych odznaczeń - Aniołów Pamięci im. Williama Beyera za kultywowanie pamięci o żołnierzach z 1920 roku.






Zobacz również

"Miejsca z historią". Z wizytą w Komorowie (zdjęcia, wideo)

7 sierpnia 2021, Miłosz Magrzyk

W ramach kolejnej podróży z historią zabieramy naszych czytelników do pobliskiego Komorowa. Chcemy przypomnieć, jak niezwykle bogatą przeszłość ma miejscowość położona w bezpośrednim sąsiedztwie Ostrowi Mazowieckiej.

Przyjdź na piknik i wesprzyj Dominika Michalskiego

5 sierpnia 2021, Miłosz Magrzyk

Dominik Michalski zmaga się z nowotworem złośliwym wątroby.

Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" odwiedził nasze miasto (zdjęcia)

5 sierpnia 2021, UM, red. Miłosz Magrzyk

Ostrów Mazowiecka była pierwszym przystankiem Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" na ogólnopolskiej trasie.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]