Architekci krytykują prezydenta Dudę. Nie chcą takiej odbudowy pałacu

Dodano: 29 sierpnia 2021 10:58, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Najlepsi polscy architekci piszą do Andrzeja Dudy w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Głowa państwa zdecydowała o inwestycji wartej około 2,5 mld zł. Eksperci naciskają na przeprowadzenie specjalnego konkursu.
List został wysłany nie tylko do Andrzeja Dudy, ale także do premiera, marszałków sejmu i senatu, ministra kultury czy prezydenta Warszawy. Pod pismem widnieją podpisy prezes Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Marty Sękulskiej-Wrońskiej oraz Grzegorza Stiasnego, wiceprezesa organizacji. SARP to znane, cenione stowarzyszenie zrzeszające najlepszych architektów polskich i takie stanowiska zajmuje wyłącznie w najważniejszych sprawach. Tym razem chodzi o planowaną odbudowę Pałacu Saskiego wraz z Pałacem Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

REKLAMA



Pomysł prezydenta

Ta inwestycja, która w ciągu 10 lat ma pochłonąć około 2,5 mld złotych, to autorska inicjatywa Andrzeja Dudy, który zapowiedział ją jeszcze 11 listopada 2018 r. W lipcu tego roku parlament przyjął specustawę zezwalającą na odbudowę zniszczonego przez Niemców podczas II wojny światowej kompleksu w centrum stolicy.

Niedawno prezydent podpisał ustawę. "Mam nadzieję, że teraz dzięki tej ustawie o przygotowaniu i realizacji inwestycji te wspaniałe obiekty zostaną Warszawie, warszawiakom, Polsce i nam wszystkim, przywrócone jako budynki, w których będzie realizowana działalność społeczna, kulturalna i edukacyjna" - mówił Andrzej Duda po złożeniu podpisu. Według zapisów ustawy w pałacu ma się znajdować Kancelaria Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz inne podmioty prowadzące działalność "kulturalną, edukacyjną lub społecznie użyteczną (...).".

Protestują

SARP zaznacza, że stanowisko organizacji jest skonsultowane z władzami stowarzyszenia, a architekci wyrażają "zaniepokojenie" rekonstrukcją pałacu. "Obawiamy się, że ekspresowy tryb inwestycji, zakładający pominięcie wielu ważnych procedur, w tym szczegółowych uzgodnień konserwatorskich, może doprowadzić do powstania obiektów o wątpliwej architektonicznej jakości, które zarówno nie będą stanowić wartości historycznej, jak i swoim standardem rozminą się ze współczesnymi potrzebami, oczekiwaniami" - napisano w liście.

Chodzi o to, że pałac ma powstać na specjalnych warunkach. Bez konkursu architektonicznego, korzystając z wielu uproszczeń urzędowych, a ustawa nie wskazuje nawet, w jakiej formie obiekt miałby być odbudowany: czy w pierwotnej, czy w późniejszych, kiedy dokonano w kompleksie wielu zmian. Architekci dają także do zrozumienia, że sama przyszłość pl. Piłsudskiego (tam ma stanąć pałac) nie została rzetelnie przedyskutowana, a duże inwestycje publiczne powinny zostać poprzedzone merytorycznymi rozważaniami.

"W przypadku tak istotnej przestrzeni jak pl. Piłsudskiego w Warszawie rozwiązaniem koniecznym powinno być ogłoszenie konkursu architektonicznego dopuszczającego różne rozwiązania, nie zaś wyłącznie ścisłą rekonstrukcję" - alarmują eksperci w liście do najważniejszych osób w państwie.

Pałac Saski

Powstał w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna. Był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla należał do MSZ. Kompleks został wysadzony w powietrze przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r., a jedynym śladem, który po nim pozostał, jest fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.



Źródło zdjęcia: Jan Lechna / Gov.pl

Zobacz również

Franciszek abdykuje? Zaskakujące wieści ze Stolicy Apostolskiej

29 sierpnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Po publikacji jednego z włoskich dziennikarzy we wspólnocie kościelnej zawrzało. Antonio Socci przekazał wiadomości, które mogą zwiastować nietypowe zmiany w Stolicy Apostolskiej. Czy nad Kaplicą Sykstyńską kolejny raz uniesie się biały dym?

Nie jesteś zaszczepiony? Możesz spodziewać się utrudnień w pracy

29 sierpnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Możliwość uzyskania przez pracodawcę informacji o szczepieniu pracownika przewija się już od pewnego czasu. Teraz rząd przedstawił szczegóły programu. Jeśli wejdzie w życie, może okazać się sporym utrudnieniem na rynku pracy.

Szczepienia przy szkołach. Jak to ma wyglądać?

28 sierpnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Resort edukacji zapowiada, że przy szkołach staną mobilne punkty szczepień. Jednak podawanie w nich preparatu ochronnego nie rozpocznie się 1 września. Jak ma wyglądać ten proces?

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]