Projekt Sekson realizowany przez fundację Avalon powstał w 2019 roku. Inicjatywa podjęta przez fundację jest odpowiedzią na potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową. W dniach 2-3 października odbyło się trzecie najważniejsze tego typu wydarzenie w kraju poświęcone seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową (OzN). Konferencję przeprowadzono w Warszawskim Centrum Kreatywności Targowa.
Jaki jest cel projektu Sekson?
Celem projektu Sekson jest edukowanie i zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie potrzeb oraz barier, z jakimi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnością ruchową. Dla wielu osób seks niestety wciąż jest tematem tabu, a o seksualności osób z niepełnosprawnością ruchową nie mówi i nie myśli się prawie wcale.
Dlaczego to jest takie ważne? Z bardzo prostych powodów: każdy ma prawo do odczuwania takiej samej przyjemności z życia i nic w tej kwestii nie powinno stać mu na przeszkodzie. OzN często są dyskryminowane przez społeczeństwo, a to przecież tacy sami ludzie! Dlatego warto poświęcić chociaż chwilę i zagłębić się w temat, dowiadując się, jak żyją na co dzień.
Fundacja Avalon, organizując projekt Sekson, chce aktywnie wpływać na zmianę postrzegania OzN i ich prawa do funkcjonowania w obszarach niesłusznie postrzeganych jako zarezerwowane dla osób w pełni sprawnych i zdrowych.
Kto wziął udział w konferencji organizowanej przez fundację Avalon?
W konferencji wzięły udział osoby z niepełnosprawnością ruchową, seksuolodzy, ginekolodzy, fizjoterapeuci, psycholodzy, organizacje pozarządowe oraz instytucje pomocowe poświęcone seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością. W tym roku do partnerów konferencji dołączył butik erotyczny N69.pl, który podczas wydarzenia zaprezentował gadżety erotyczne przeznaczone właśnie dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Na przygotowanym przez nich stoisku uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z ofertą butiku przygotowaną specjalnie dla nich. Dodatkowo od dnia konferencji na stronie internetowej N69.pl funkcjonował specjalny kod, dzięki któremu określony procent z zamówienia był przekazywany na konto fundacji. Ponadto dzięki współpracy N69.pl z największą na świecie marką gadżetów dla dorosłych, Satisfyer, wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe podarunki!
Jakie tematy były poruszane podczas konferencji Sekson?
Na konferencji Sekson organizowanej przez fundację Avalon pierwszego dnia były poruszane takie tematy jak: coaching seksualny, męska seksualność, problemy z erekcją, jak radzić sobie ze stereotypowymi rolami i co to znaczy być "prawdziwym mężczyzną", dbanie o siebie i praca nad poczuciem własnej wartości, gadżety erotyczne i samoakceptacja. Poruszony był również bardzo przykry, ale często dotykający OnZ problem podwójnej dyskryminacji, czyli homofobii wobec osób z niepełnosprawnością.
Drugi dzień poświęcono rodzicielstwu. Prelegenci opowiedzieli o codzienności macierzyństwa i tacierzyństwa z perspektywy OzN, różnych aspektach adopcji przez osoby z niepełnosprawnością, rozwoju psychoseksualnym dzieci, badaniach prenatalnych, ciąży i połogu.
Wśród specjalistów biorących udział w konferencji można było znaleźć takie nazwiska jak: prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, dr n. med. Monika Łukasiewicz, dr n. med. Piotr Paweł Świniarski, dr Tomasz Sobierajski, dr n. med. Barbara Mazurkiewicz, Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, aktywiści i aktywistki: Marta Lorczyk, Renata Orłowską, Julia Zakrocka, Małgorzata Korda-Bazelan, Tomasz Biduś, mistrzyni paraolimpijska Katarzyna Rogowiec, przedstawiciele Sex Work Polska, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Stowarzyszenia Doula w Polsce czy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Na konferencji Sekson oprócz wykładów odbyły się także warsztaty praktyczne, skoncentrowane wokół przeciwdziałaniu dyskryminacji, pracy nad samoakceptacją oraz czerpania satysfakcji z seksualnej sfery życia.
Źródło zdjęć: zdjęcia archiwalne
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.