Edukacyjnie i przyjaźnie, czyli Mazowsze lokalnie (zdjęcia)

Dodano: 14 października 2021 10:31, Autor: Stowarzyszenie "Zakręceni", red. Miłosz Magrzyk

Stowarzyszenie "Zakręceni" w ramach FIO Mazowsze Lokalnie realizowało działania pn. "Zakręcona akcja: edukacja-integracja".
Warsztaty z hortiterapii

Korzystając z uroków pięknej słonecznej pogody, 25 września stowarzyszenie "Zakręceni" zorganizowało warsztaty z hortiterapii. Warsztaty rozpoczęto od spaceru do pobliskiego lasu. Uczestnicy zbierali kolorowe dary lasu, obserwowali i rozpoznawali rośliny oraz zmiany zachodzące w przyrodzie, a także wsłuchiwali się w dźwięki natury. Panie Marta i Gosia, prowadzące warsztaty, starały się, aby uczestnicy poznawali rośliny wszystkimi zmysłami. Hortiterapia opiera się bowiem na doświadczaniu natury za pomocą: wzroku, dotyku, węchu, słuchu i smaku. Jej podstawowym założeniem jest obcowanie z naturą, której już w starożytności przypisywano lecznicze moce. Warsztaty zawierały elementy edukacji przyrodniczej.

REKLAMA



Głównym celem spotkania był bezpośredni kontakt z przyrodą oraz możliwość jej modyfikowania. Uczestnicy tworzyli minilas w szkle. Samodzielnie przygotowali aromatyczne upominki: robili kolorową pachnącą sól do kąpieli oraz ozdabiali portrety alpak kolorowymi roślinami. Warsztaty wpłynęły pozytywnie nie tylko na dzieci, ale również na ich rodziców, młodzież, jak i dorosłych, którzy często są zmęczeni fizycznie oraz psychicznie, chociażby z uwagi na pandemię COVID-19.

Kontakt z naturą uspokoił i wyciszył: dał nowe pokłady energii. Dzięki spędzeniu wolnego czasu na warsztatach w środowisku naturalnym zrodziła się też pewna więź między uczestnikami, którymi byli dzieci wraz z rodzicami i wychowawcą z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim, harcerze 29. DH Pogodni z Ostrowi Maz. i mieszkańcy wsi Rząśnik-Majdan. Uczestnicy mieli okazję bliższego poznania się. Grupa bardziej się zintegrowała. Dla zgromadzonych przygotowano słodki poczęstunek i ognisko. Na zakończenie organizatorzy wręczyli dyplomy za udział w warsztatach. Wszyscy otrzymali drobne upominki. Zajęcia minęły w ciepłej i radosnej atmosferze.

Warsztaty sensoplastyczne

4 października w ramach @FIO-Mazowsze Lokalnie stowarzyszenie "Zakręceni" zorganizowało warsztaty sensoplastyczne. Sensoplastyka to stymulacja wszystkich zmysłów, a zajęcia przeprowadzone w ramach projektu Zakręcona akcja: edukacja - integracja miały na celu wspieranie kreatywności i samodzielności. W trakcie warsztatów dzieci usprawniały motorykę małą (określa się nią ruchy palców i dłoni, w przypadku których całość łączy się z wykorzystaniem do tego produktów spożywczych). Tego dnia powstały kolorowe, pachnące slimy. Dla dzieci był to podstawowy eksperyment chemiczny, pokazujący co dzieje się, gdy dwie substancje łączą się, a ich struktura molekularna ulega zmianie i tworzy nową substancję.

Podczas tworzenia slimów, za sprawą prób i błędów, dzieciaki musiały dobrać odpowiednią proporcję składników, aby masa przyjęła oczekiwaną formę. Dzieci miały okazję poznać właściwości różnych produktów na co dzień używanych w kuchni, takich jak m.in.: mąka, galaretka, płatki owsiane, siemię lniane, kasza, mak, mleko, sól, makaron. Uczestnicy zajęć mogli poczuć ich konsystencję i strukturę, dotykając składników rękoma i bosymi stopami. Kolejne zadanie polegało na stworzeniu obrazu na tafli mleka, z wykorzystaniem do tego przygotowanych wcześniej materiałów.

Przeprowadzone zabawy sensoplastyczne wpłynęły na rozwój twórczego myślenia. Dzięki użyciu łatwo dostępnych produktów spożywczych i pełnej palety kolorów dzieci mogły rozwinąć swoją kreatywność, poprzez pobudzenie wszystkich zmysłów. Poprzez wspólne działania, bo były również prace w parach, pogłębiono kontakt emocjonalny z otoczeniem. Warsztaty przyniosły wiele wrażeń i radości. Zabawa była fantastyczna. Uśmiech nie schodził z twarzy uczestników warsztatów, niezależnie od wieku. "Babranie" się w mące z wodą było bardzo odprężające. Nawet bałagan po zajęciach nie popsuł humoru. Warsztaty przeprowadziła Marta Zommer. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne gadżety i słodycze.

Spotkanie z alpakami

Na zakończenie projektu Zakręcona akcja: edukacja-integracja realizowanego przez stowarzyszenie Zakręceni w ramach FIO Mazowsze Lokalnie do miejscowości Rząśnik-Majdan dotarły alpaki z Alpakoterapii Piotra Zommera. Właściciel, pan Piotr, opowiadał o zwierzętach. Cierpliwie tłumaczył, jakie zasady zachowania obowiązują w przypadku kontaktu z alpakami, i pomagał nawiązać z nimi kontakt. Potem nadeszła pora na karmienie alpak. Po karmieniu uczestnicy zajęć mogli wziąć alpaki na spacer. Robili sobie z nimi zdjęcia, mogli także pogłaskać je po miękkim futerku.

Alpaki to urocze, delikatne i spokojne zwierzęta. Są inteligentne i niezwykle komunikatywne, o czym nie raz przekonano się podczas spotkania. Alpaki cały czas wydawały różne dźwięki. Okazało się, że to niezwykle gadatliwe zwierzaki. Spotkanie było jak spotkanie z przyjacielem. Nic nie trzeba, nie ma żadnej presji. Liczyło się tu i teraz. Dzieciaki instynktownie wyczuwały, że nic im ze strony tych milusich puchatków nie grozi. Co więcej, alpaki lubią ludzi, zarówno tych małych, jak i tych większych. Nie lubią tylko gwałtownych ruchów i krzyku. Zwierzęta pozwalały się do nich przytulać i czesać. Uwielbiają dotyk, a dotyk, jak wiadomo, to podstawowa potrzeba człowieka. Dotyk uspokaja, zmniejsza poziom stresu, łagodzi różnego rodzaju napięcia.

Alpaki to zwierzęta o bardzo łagodnym charakterze i bardzo towarzyskie. Ich spokój i łagodne usposobienie, a także wyjątkowa atmosfera, jaka towarzyszy spotkaniom, potrafią zdziałać naprawdę wiele. Dzieci rozluźniają się, relaksują, stopniowo nabywają odwagi do wykonywania różnych ćwiczeń, a ich samopoczucie znacznie się poprawia. Zresztą nie tylko na dzieci alpaki miały tak dobry wpływ: również dorośli potrafili się przy nich znakomicie zrelaksować.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz środków samorządu województwa mazowieckiego w ramach programu Mazowsze Lokalnie realizowanego przez: stowarzyszenie Europa i My, stowarzyszenie Boris, stowarzyszenie SOKiAL oraz Fundację Fundusz Współpracy.



Zobacz również

Mali przyjaciele zwierząt są wśród nas (zdjęcia)

14 października 2021, UM, red. Miłosz Magrzyk

Miejskie Przedszkole nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej przeprowadziło zbiórkę karmy dla psów znajdujących się pod opieką Ostrowskiej Spółdzielni Socjalnej.

Uroczyste przekazanie i poświęcenie samochodu bojowego "Kazik" dla OSP w Andrzejewie (zdjęcia)

14 października 2021, UG w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

W uroczystości wziął udział m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Nowa wersja "Kevina samego w domu". Święta już nie będą takie same

13 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Albo będzie to marna podróbka telewizyjnej legendy, albo bożonarodzeniowy hit. Za miesiąc premiera nowej wersji kultowej już komedii familijnej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]