Korzystając z uroków pięknej słonecznej pogody, 25 września stowarzyszenie "Zakręceni" zorganizowało warsztaty z hortiterapii. Warsztaty rozpoczęto od spaceru do pobliskiego lasu. Uczestnicy zbierali kolorowe dary lasu, obserwowali i rozpoznawali rośliny oraz zmiany zachodzące w przyrodzie, a także wsłuchiwali się w dźwięki natury. Panie Marta i Gosia, prowadzące warsztaty, starały się, aby uczestnicy poznawali rośliny wszystkimi zmysłami. Hortiterapia opiera się bowiem na doświadczaniu natury za pomocą: wzroku, dotyku, węchu, słuchu i smaku. Jej podstawowym założeniem jest obcowanie z naturą, której już w starożytności przypisywano lecznicze moce. Warsztaty zawierały elementy edukacji przyrodniczej.
Głównym celem spotkania był bezpośredni kontakt z przyrodą oraz możliwość jej modyfikowania. Uczestnicy tworzyli minilas w szkle. Samodzielnie przygotowali aromatyczne upominki: robili kolorową pachnącą sól do kąpieli oraz ozdabiali portrety alpak kolorowymi roślinami. Warsztaty wpłynęły pozytywnie nie tylko na dzieci, ale również na ich rodziców, młodzież, jak i dorosłych, którzy często są zmęczeni fizycznie oraz psychicznie, chociażby z uwagi na pandemię COVID-19.
Kontakt z naturą uspokoił i wyciszył: dał nowe pokłady energii. Dzięki spędzeniu wolnego czasu na warsztatach w środowisku naturalnym zrodziła się też pewna więź między uczestnikami, którymi byli dzieci wraz z rodzicami i wychowawcą z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim, harcerze 29. DH Pogodni z Ostrowi Maz. i mieszkańcy wsi Rząśnik-Majdan. Uczestnicy mieli okazję bliższego poznania się. Grupa bardziej się zintegrowała. Dla zgromadzonych przygotowano słodki poczęstunek i ognisko. Na zakończenie organizatorzy wręczyli dyplomy za udział w warsztatach. Wszyscy otrzymali drobne upominki. Zajęcia minęły w ciepłej i radosnej atmosferze.
Warsztaty sensoplastyczne
4 października w ramach @FIO-Mazowsze Lokalnie stowarzyszenie "Zakręceni" zorganizowało warsztaty sensoplastyczne. Sensoplastyka to stymulacja wszystkich zmysłów, a zajęcia przeprowadzone w ramach projektu Zakręcona akcja: edukacja - integracja miały na celu wspieranie kreatywności i samodzielności. W trakcie warsztatów dzieci usprawniały motorykę małą (określa się nią ruchy palców i dłoni, w przypadku których całość łączy się z wykorzystaniem do tego produktów spożywczych). Tego dnia powstały kolorowe, pachnące slimy. Dla dzieci był to podstawowy eksperyment chemiczny, pokazujący co dzieje się, gdy dwie substancje łączą się, a ich struktura molekularna ulega zmianie i tworzy nową substancję.
Podczas tworzenia slimów, za sprawą prób i błędów, dzieciaki musiały dobrać odpowiednią proporcję składników, aby masa przyjęła oczekiwaną formę. Dzieci miały okazję poznać właściwości różnych produktów na co dzień używanych w kuchni, takich jak m.in.: mąka, galaretka, płatki owsiane, siemię lniane, kasza, mak, mleko, sól, makaron. Uczestnicy zajęć mogli poczuć ich konsystencję i strukturę, dotykając składników rękoma i bosymi stopami. Kolejne zadanie polegało na stworzeniu obrazu na tafli mleka, z wykorzystaniem do tego przygotowanych wcześniej materiałów.
Przeprowadzone zabawy sensoplastyczne wpłynęły na rozwój twórczego myślenia. Dzięki użyciu łatwo dostępnych produktów spożywczych i pełnej palety kolorów dzieci mogły rozwinąć swoją kreatywność, poprzez pobudzenie wszystkich zmysłów. Poprzez wspólne działania, bo były również prace w parach, pogłębiono kontakt emocjonalny z otoczeniem. Warsztaty przyniosły wiele wrażeń i radości. Zabawa była fantastyczna. Uśmiech nie schodził z twarzy uczestników warsztatów, niezależnie od wieku. "Babranie" się w mące z wodą było bardzo odprężające. Nawet bałagan po zajęciach nie popsuł humoru. Warsztaty przeprowadziła Marta Zommer. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne gadżety i słodycze.
Spotkanie z alpakami
Na zakończenie projektu Zakręcona akcja: edukacja-integracja realizowanego przez stowarzyszenie Zakręceni w ramach FIO Mazowsze Lokalnie do miejscowości Rząśnik-Majdan dotarły alpaki z Alpakoterapii Piotra Zommera. Właściciel, pan Piotr, opowiadał o zwierzętach. Cierpliwie tłumaczył, jakie zasady zachowania obowiązują w przypadku kontaktu z alpakami, i pomagał nawiązać z nimi kontakt. Potem nadeszła pora na karmienie alpak. Po karmieniu uczestnicy zajęć mogli wziąć alpaki na spacer. Robili sobie z nimi zdjęcia, mogli także pogłaskać je po miękkim futerku.
Alpaki to urocze, delikatne i spokojne zwierzęta. Są inteligentne i niezwykle komunikatywne, o czym nie raz przekonano się podczas spotkania. Alpaki cały czas wydawały różne dźwięki. Okazało się, że to niezwykle gadatliwe zwierzaki. Spotkanie było jak spotkanie z przyjacielem. Nic nie trzeba, nie ma żadnej presji. Liczyło się tu i teraz. Dzieciaki instynktownie wyczuwały, że nic im ze strony tych milusich puchatków nie grozi. Co więcej, alpaki lubią ludzi, zarówno tych małych, jak i tych większych. Nie lubią tylko gwałtownych ruchów i krzyku. Zwierzęta pozwalały się do nich przytulać i czesać. Uwielbiają dotyk, a dotyk, jak wiadomo, to podstawowa potrzeba człowieka. Dotyk uspokaja, zmniejsza poziom stresu, łagodzi różnego rodzaju napięcia.
Alpaki to zwierzęta o bardzo łagodnym charakterze i bardzo towarzyskie. Ich spokój i łagodne usposobienie, a także wyjątkowa atmosfera, jaka towarzyszy spotkaniom, potrafią zdziałać naprawdę wiele. Dzieci rozluźniają się, relaksują, stopniowo nabywają odwagi do wykonywania różnych ćwiczeń, a ich samopoczucie znacznie się poprawia. Zresztą nie tylko na dzieci alpaki miały tak dobry wpływ: również dorośli potrafili się przy nich znakomicie zrelaksować.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz środków samorządu województwa mazowieckiego w ramach programu Mazowsze Lokalnie realizowanego przez: stowarzyszenie Europa i My, stowarzyszenie Boris, stowarzyszenie SOKiAL oraz Fundację Fundusz Współpracy.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.