EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Jeżeli planujesz podróż do kraju Unii Europejskiej (UE) / państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) sprawa jest ułatwiona. Wystarczy, że wyrobisz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument unijny, który potwierdza prawo do leczenia na podstawie zasad obowiązujących w danym kraju. Co to znaczy? Jeśli w danym państwie jego obywatele mają obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, ty również będzie musiał za nią zapłacić. Dodatkowo EKUZ obejmuje wyłącznie leczenie niezbędne i nieplanowane w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego kraju. Pamiętaj, że EKUZ otrzymasz, jeśli jesteś osobą uprawnioną do świadczeń zdrowotnych w Polsce.
Ubezpieczenie turystyczne: na zdrowie, bagaż, NNW czy OC w życiu prywatnym
Jeżeli wybierasz się jednak do innego kraju (poza UE i EFTA) lub chcesz skorzystać z oferty rozszerzonej, powinieneś poszukać dodatkowej polisy. Możesz to zrobić nawet przez internet. Ubezpieczenie turystyczne możesz dostosować do swojego wyjazdu oraz potrzeb i np. wybrać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeśli podczas podróży złamiesz rękę, skręcisz nogę czy rozbijesz głowę, otrzymasz świadczenie, które pokryje leczenie i koszty rehabilitacji. Polisa może zawierać także ochronę bagażu i opłacenie dodatkowych kosztów w przypadku zgubienia walizki.
Dodatkowo na czas podróży warto wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC w życiu prywatnym. Obejmuje ono takie zdarzenia jak zniszczenie telewizora w hotelu czy zarysowanie samochodu. Koszty tych szkód pokrywa wówczas za nas ubezpieczyciel.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.