Okazuje się, że 54 proc. odpowiadających na pytania wskazało, że pracuje 5 dni w tygodniu. 6-dniowa aktywność zawodową deklaruje 6 proc. respondentów, a 4 proc. zapytanych o zdanie wyjaśniło, że są zajęci przez cały tydzień. Są także osoby, które nie mają w tak dokładny sposób uregulowanego czasu pracy i wskazują (5 proc.), że liczba dni pracujących zależy od danego miesiąca.
Każdy może mieć w życiu okres wzmożonej aktywności zawodowej. Jeżeli jednak dana osoba ciągle pracuje siedem dni tygodniowo, to przestaje rozróżniać czas zawodowy od prywatnego i poszczególne dni tygodnia. Wtedy warto się zastanawiać, czy nie ma do czynienia z pracoholizmem - komentuje na portalu Money.pl współautor badania Michał Murgrabia.
Okazuje się także, że 5-dniowy tydzień pracy jest domeną osób z wyższym wykształceniem. Tyle czasu na zajęcia zawodowe poświęca:
- 14 proc. osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym,
- 40 proc. osób z wykształceniem zasadniczym,
- 47 proc. osób z wykształceniem średnim,
- 64 proc. osób z wykształceniem wyższym.
Z przedstawionego badania wynika, że aż 63 proc. respondentów odpowiedziało, że dziennie pracuje od 7 do 8 godzin. 13 proc. z nich na zajęcia zawodowe poświęca 9-10 godzin, a 10 proc. 4-6 godzin. 8 procent zapytanych o zdanie wskazało, że praca zajmuje im więcej niż 10 godzin dziennie. Osoby, które aktywne są ponad 8 godzin, mają różne motywacje. Są to zarówno aspiracje zawodowe, sposób na zarobienie większych pieniędzy, a także perfekcjonizm i chęć jak najlepszego wykonania obowiązków. Fachowcy dodają, że natłok pracy może wynikać także z ucieczki od trudności w innych sferach życia.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.