Blok czekoladowy
Niegdyś można było znaleźć go niemal na każdym stole w polskich domach. Dziś większość z nas wraca do niego jedynie z sentymentem. Przyrządzenie bloku czekoladowego jest dziecinnie proste, dlatego może okazać się nie tylko podróżą w czasie, ale również doskonałym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu.
Składniki:
- 150 gramów cukru,
- 250 gramów masła,
- pół szklanki mleka,
- 4 łyżki stołowe prawdziwego kakao,
- 500 gramów mleka w proszku (26 proc. tłuszczu),
- 200 gramów herbatników,
- opcjonalnie 2-3 garści bakalii.
Przygotowanie:
1. Do garnka przełożyć masło i roztopić je; dodać cukier, zwykłe mleko, kakao i podgrzewać, cały czas mieszając do momentu uzyskania jednolitej masy. Nie wolno dopuścić mieszanki do wrzenia.
2. Tak przygotowaną masę ostudzić do letniej temperatury, po czym miksować i jednocześnie dodawać stopniowo mleko w proszku do chwili całkowitego połączenia składników. Wybierając wersję z bakaliami, można dodać je również na tym etapie i wymieszać łyżką, aby rozłożyły się równomiernie.
3. Gotową masę przekładamy do blaszki o wymiarach 10x30cm i wstawiamy do lodówki, aby całkowicie stężała. Po kilku godzinach wyciągamy blok i kroimy na mniejsze kawałki.
Szyszki
Przysmak z preparowanego ryżu możemy obecnie kupić w niektórych sklepach i cukierniach, jednak nic nie zastąpi smaku szyszek przygotowanych samodzielnie w zaciszu własnego domu. Przepis jest bardzo prosty i zajmuje niewiele czasu.
Składniki:
- 60 gramów preparowanego ryżu,
- ok. 0,5 kilograma cukierków typu krówka,
- jedna czwarta kostki masła.
Przygotowanie:
1. Cukierki kroimy na małe kawałeczki, po czym wrzucamy je do garnka razem z masłem i na małym ogniu roztapiamy wszystko razem, aż utworzy się jednolita, całkowicie gładka masa.
2. Kiedy składniki połączą się, zakręcamy palnik i natychmiast wsypujemy do garnka preparowany ryż i całość mieszamy łyżką do równomiernego jej rozprowadzenia.
3. Z ciepłej masy lepimy rękoma szyszki o dowolnym kształcie. Tę czynność należy wykonywać możliwie szybko, ponieważ składniki bardzo szybko zastygają. Tak wykonane układamy np. na papierze do pieczenia i pozostawiamy do całkowitego zastygnięcia.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.