Jakie są zalety morsowania? Można ich wymienić przynajmniej kilka.
- hartowanie ciała,
- zwiększenie tolerancji na zimno,
- poprawa wydolności fizycznej,
- możliwość zwiększenia siły układu odpornościowego,
- przyspieszenie regeneracji po wysiłku.
Wystarczy tylko wspomnieć, że hartowanie sprzyja temu, że organizm lepiej toleruje bodźce zimna. W ogóle ekspozycja ciała na takie warunki pobudza produkcję monocytów i limfocytów, czyli wspiera pracę układu immunologicznego. Co do samopoczucia, to osoby, które praktykują takie metody, mówią, że lepiej śpią, czują się wypoczęci, a emocje, których dostarcza im morsowanie, pozytywnie nastrajają ich życia.
Przeciwwskazania
To część przygotowań do pierwszego zanurzenia się w wodzie. Każdy, kto planuje rozpocząć morsowanie, musi skonsultować się z lekarzem. Tylko w ten sposób można ustalić, czy danej osoby dotyczą medyczne przeciwwskazania, a jest ich sporo. Złe przygotowanie do morsowania może skutkować zaburzeniami układu krążenia, nerwowego i oddechowego. Może też osłabić pracę mięśni oraz doprowadzić do szoku termicznego. Trzeba także zapytać lekarza, czy brane przez daną osobę leki nie wykluczają go z grona morsów.
Medyczne przeciwwskazania to: niewydolność układu krążenia zatory i zakrzepy w układzie żylnym, infekcje i choroby wirusowe, borelioza, epilepsja, ciąża czy niedoczynność tarczycy.
Przygotowania
Jak przygotować się do morsowania? Po pierwsze należy pamiętać, że przed każdym wejściem do wody potrzebna jest rozgrzewka każdej partii ciała. Trzeba mieć, oprócz stroju kąpielowego, także rękawiczki i czapkę. Według jednej z metod przygotowania powinno rozpocząć się już latem, biorąc zimne prysznice. Stopniowo, przy każdej sesji trwającej kilka minut, obniża się temperaturę wody. Wydłuża się także czas takiej kąpieli. Można także przygotowania rozpocząć zimą i także od prysznica.
Na początek nie należy się zamoczyć w całości. Trzeba wejść do wody powoli i nie stać ale cały czas się poruszać. Zanurzać trzeba się powoli, napinając jednocześnie mięśnie i nabierając powietrza. Zanurzenie powinno być krótkie, na początek 1 minutę. Zaraz po wyjściu na brzeg trzeba się wytrzeć suchym ręcznikiem, ubrać i napić ciepłego napoju. Z każdą sesją zanurzenie może być dłuższe, ale trzeba pamiętać, aby nie robić między sesjami za dużych odstępów. Muszą być one regularne. Trzeba też zawsze pamiętać, że takie praktyki nie są wskazane dla osób, które wcześniej spożywały alkohol. Zaburza to termoregulację i może być zgubne.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.