Rak nie poczeka na koniec pandemii

Dodano: 4 lutego 2022 09:22, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To już XXII edycja wydarzenia, które w czasach pandemii ma wyjątkowe znaczenie.
Zacznijmy od liczb. Co roku w Polsce diagnozuje się około 170 tys. przypadków nowotworów. 100 tysięcy pacjentów umiera. Jeszcze w 2013 roku było to około 15 tysięcy przypadków zachorowań mniej. Ale nie mamy się też co oszukiwać, że od tamtego czasu jakoś znacząco poprawiła się diagnostyka i świadomość społeczna. To jeden z powodów tych ponurych statystyk.

REKLAMA



4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem, a to w czasach pandemii święto wyjątkowe. Lekarze od dawna ostrzegają, że COVID-19 zabija nie tylko zakażonych. Przez przeciążenie służby zdrowia i teleporady (ograniczony kontakt) umierają także pacjenci onkologiczni.

Dlatego tak szczególne znaczenie ma dziś profilaktyka. Oczywiście specjaliści mówią o tym dużo i od dawna, ale to właśnie ten dzień jest znakomitą okazją do pokazania, jak zapobiegać chorobie i jak ją u siebie wykryć. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych to organizator kampanii edukacyjnej Rak pęcherza - wykryj i lecz!, która przypomina, że współcześnie wiele z nowotworów jest w pełni wyleczalnych. Warunkiem jest ich wczesne wykrycie.

Dlatego warto słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem. Choć wiele z pierwszych objawów raka jest niespecyficznych, to specjaliści opracowali listę tzw. czerwonych flag, czyli niepokojących objawów, które powinny być wskazaniem do niezwłocznej diagnostyki w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia nowotworu - podpowiada organizacja. I przedstawia listę objawów, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Na to warto zwrócić uwagę: uporczywy kaszel lub chrypka utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie, krew w odkrztuszanej plwocinie, trudności z oddychaniem, duszności, zmiana w wyglądzie pieprzyków na skórze, niewyjaśniona zmiana nawyków związanych z wypróżnianiem - biegunka lub zaparcie utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie, niewyjaśniony ból trwający dłużej niż 3 tygodnie, utrata masy ciała z nieznanych przyczyn, utrata apetytu, utrzymujące się: zgaga, niestrawność lub wzdęcia, trudności z przełykaniem, krew w moczu, przewlekłe zmęczenie (trwające przez 3 miesiące), wyczuwalne guzki lub obrzmienia w piersiach, węzłach chłonnych, nasilone pocenie się w nocy.

Pamiętajmy, że w przypadku podejrzenia nowotworu pacjentowi przysługuje tzw. karta DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego), która działa jak priorytetowe skierowanie na badania. Osoba z taką kartą ma prawo do szybszej diagnostyki i leczenia. Czas wykonania wstępnej diagnostyki onkologicznej nie powinien przekroczyć u takiego pacjenta 28 dni, a czas wykonania diagnostyki pogłębionej 21 dni.

Łącznie od momentu podejrzenia raka do postawienia ostatecznej diagnozy i rozpoczęcia leczenia nie powinno upłynąć więcej niż 7 tygodni - przypomina organizacja.

Inne akcje onkologiczne to np. kampania Dotykam = wygrywam, w czasie której celebryci, znane osoby zachęcają do samobadania piersi. W ubiegłym roku diagnozę: Ma Pani raka piersi, usłyszało około 25 tys. Polek, z czego ponad 1/4 zmarła. Głównym powodem wysokiego współczynnika umieralności Polek dotkniętych rakiem piersi jest zbyt późne wykrycie choroby - przypominają Polskie Amazonki.

Dane z 2019 roku

Najczęściej rejestrowane w Polsce nowotwory złośliwe: piersi - 22,9 proc., płuca - 9,9 proc., trzonu macicy - 7 proc., okrężnicy - 5,9 proc. i jajnika - 4,3 proc.

Wśród młodych kobiet najczęściej były to nowotwory piersi, szyjki macicy, jajnika i jelita grubego.



Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Kontrole cen w sklepach. Ktoś stanął po stronie biznesu

4 lutego 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wkracza na wojenną ścieżkę z rządowym urzędem. Punktuje, że w Polsce mamy wolny rynek, a sama obniżka VAT-u nie musi mieć wpływu na cenę towarów w sklepach.

Samorządowcy biją na alarm: zakaz eksmisji może prowadzić do tragedii

3 lutego 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Skutki pandemii odczuwają nie tylko przedsiębiorcy. Wraz z jej początkiem został także wprowadzony zakaz wykonywania eksmisji, żeby chronić lokatorów mierzących się z kłopotami finansowymi z powodu utraty dochodów. Teraz samorządowcy pokazują dane i proszą o zdjęcie ochrony z dłużników, którzy wykorzystują tymczasowy przywilej.

100 złotych od państwa na oglądanie telewizji. Znamy szczegóły

3 lutego 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

To już pewne. Osoby, które muszą kupić dekoder niezbędny do odbierania cyfrowej telewizji naziemnej, otrzymają od państwa 100 złotych. Jak dostać pieniądze i kiedy stracimy sygnał?

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]