Pracowników zapytano również o poziom zadowolenia z otrzymywanej pensji. Raczej zadowolonych lub bardzo zadowolonych było 43 proc. respondentów. Negatywnie swoje wpływy na konto oceniło 26 proc. Pozostałe osoby nie mają żadnego zdania w tej kwestii.
Połowa ankietowanych liczy na podwyżkę wynagrodzenia w 2022 roku. Kolejnych 50 proc. badanych to osoby, które raczej lub zdecydowanie nie mają takich oczekiwań.
Uczestnicy badania, pytani o to, czy w najbliższym czasie zamierzają wystąpić o podwyżkę, w 32 proc. rozważają taką możliwość. 24 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy podejmie taki krok. 3 proc. zagadnienie to zupełnie nie dotyczy. Co ciekawe, 42 proc. badanych raczej lub zdecydowanie nie zamierza rozmawiać z pracodawcą o wyższej pensji. Jako powody wskazują m.in. to, że mogłoby to zostać źle odebrane, lub to, że kondycja finansowa firmy jest niepewna.
- Mamy ustawową płacę minimalną, która jest podwyższana praktycznie co roku. Ona stanowi amortyzator osłabiający motywację do ubiegania się o wzrost wynagrodzenia. To dotyczy przede wszystkim osób niżej zarabiających. Jednocześnie płaca minimalna stanowi trochę mechanizm równania w górę, więc inne grupy płacowe też oczekują wyższej pensji - powiedziała portalowi PR News prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.