Co to jest?
Urlop opiekuńczy ma umożliwić pracownikom zapewnienie opieki lub wsparcia krewnemu albo osobie zamieszkującej z nim w tym samym gospodarstwie domowym. Pod warunkiem, że wymagają one znacznej opieki lub wsparcia ze względów medycznych.
Kogo dotyczy?
Unijny dokument, oprócz opieki nad dziećmi, zachęca do rozszerzania prawa do urlopu opiekuńczego na opiekę nad innymi krewnymi (np. rodzeństwem czy dziadkami). Należy pamiętać, że w takich przypadkach państwa członkowskie mogą wymagać zaświadczenia lekarskiego dotyczącego potrzeby zapewnienia opieki z powodów medycznych.
Co się zmieni?
Zgodnie ze zmianami, które znajdą się w Kodeksie pracy, pracownik będzie miał prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze do 5 dni. Przy założeniu, że spełnia opisane wyżej warunki (np. wskazanie medyczne).
Wniosek o urlop opiekuńczy
Żeby uzyskać urlop opiekuńczy pracownik powinien złożyć wniosek o urlop w postaci papierowej lub elektronicznej. Musi zrobić to w terminie 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać:
- imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych,
- przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia,
- stopień pokrewieństwa z pracownikiem.
Urlop opiekuńczy będzie wliczał się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Pracownik nie otrzyma jednak wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.