Jej autorzy zaznaczają, że zmiany dotyczą dwóch ostatnich zawodów. Pielęgniarki straciły na zaufaniu 4 p. proc., a lekarze zyskali 2 p. Odniesieniem jest oczywiście rok 2021.
Swoją pozycję istotnie poprawili informatycy (59 proc., skok aż o 5 miejsc) oraz nauczyciele (57 proc., wzrost o 4 miejsca). Warto zwrócić uwagę również na awans w rankingu, jeśli chodzi o zawód górnika (62 proc., 2 miejsca wyżej) - podają analitycy.
Jak podkreśla wiceprezes agencji SW Research Piotr Zimolzak, Polacy szanują ratowanie życia i zdrowia, poświęcenie i bohaterstwo. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego. Co do górników, to Zimolzak zauważa, że ostatnio o tym zawodzie jest głośno w mediach. Stało się tak za sprawą tragedii w kopalniach Pniówek i Zofiówka. Wzrost poważania może być efektem silnych emocji, współczucia i solidarności z ofiarami - tłumaczą eksperci.
Co do tych zawodów, które lubimy społecznie najmniej, to listę zamykają: influencer, działacz partii politycznej, youtuber oraz poseł (19 proc.).
- Influencer to jedna z najmłodszych kategorii zawodowych i od momentu powstania tego terminu eksperci spierają się, czy jest to profesja sensu stricto - tłumaczy Zimolzak. I dodaje, że twórców internetowych często dotykają kryzysy wizerunkowe.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.