Tymczasem Wody Polskie wywołały temat likwidacji karty wędkarskiej. Jak napisano na ich stronie internetowej: (...) rzeczywiście chcemy doprowadzić do sytuacji, kiedy ta karta przestanie obowiązywać. Z kilku powodów. Między innymi z powodu - najogólniej mówiąc - jakości zdawanych przez kandydatów na wędkarzy egzaminów i metod egzaminowania rodem z minionej epoki. Potrzebną wiedzę, stwierdzono, wędkarz zdobędzie bez problemu w internecie. Pozna wymogi dotyczące wędkowania czy okresów ochronnych.
Co na to Polski Związek Wędkarski, który liczy ponad 600 tys. członków?
- Karta wędkarska powinna obowiązywać, bo każdy wędkarz winien znać ustawę i przepisy - powiedział Gazecie Olsztyńskiej Rafał Podpirko, prezes Koła PZW Olsztyn-Łosoś. - Nie można pozwalać na wędkowanie komuś, kto nie zna podstawowych przepisów. Karta wędkarska świadczy o tym, że ktoś te przepisy przeczytał i je zna.
Tyle że sama karta wędkarska to jeszcze za mało, żeby wędkować zgodnie z prawem. Trzeba jeszcze wykupić zezwolenie na wędkowanie na konkretnym jeziorze albo rzece. Wody Polskie, sprzedając zezwolenia na połów na administrowanych przez siebie łowiskach, na razie wymagają karty wędkarskiej. Ale już od tego roku wprowadziły ważną zmianę.
- Jest jedna opłata we wszystkich obwodach rybackich, którymi administrują Wody Polskie. Wynosi 250 zł - powiedziała Gazecie Olsztyńskiej Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. -- Co ważne, wędkarz może kupić takie zezwolenie w każdym regionalnym zarządzie gospodarki wodnej w kraju. Jednak osoba, która wykupi krajowe zezwolenie na połów ryb, jest zobligowana do przestrzegania zasad regulaminu amatorskiego połowu ryb obowiązującego w danym obwodzie rybackim.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.