Lepiej zapobiegać niż leczyć
Czy mamy wpływ na swoje zdrowie? Oczywiście, że tak, a szczególnie na rozwój tzw. chorób cywilizacyjnych, które są obecnie przyczyną aż 80 procent zgonów! Badania laboratoryjne to najtańsze źródło informacji medycznej, są podstawą około 60% decyzji lekarskich i generują około 10% kosztów opieki zdrowotnej - tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Niestety w Polsce wykonuje się ich za mało, 85% z nich zlecają szpitale, z czego można wywnioskować, że badania wykonuje się już w momencie wystąpienia choroby a nie przed jej objawami. Dlatego każda akcja profilaktyczna powinna nas skłaniać do sprawdzenia stanu zdrowia przynajmniej raz w roku. W Ostrowi Mazowieckiej do końca września z okazji otwarcia nowego punktu pobrań badanie podstawowe jakim jest morfologia krwi można wykonać bezpłatnie, a większość badań z cennika jest objęta obniżką 20-procentową.
Profilaktyka raka szyjki macicy
Cytologia cienkowarstwowa (LBC) to badanie przydatne w profilaktyce i diagnostyce raka szyjki macicy i dodatkowo w diagnostyce zakażeń HPV i Chlamydia trachomatis. Ginekologiczna cytologia cienkowarstwowa, LBC (ang. Liquid Based Cytology) opiera się na unowocześnionej technice przygotowania preparatu cytologicznego. Pobrany materiał jest rozprowadzony automatycznie w odpowiednim płynie preparacyjnym, przy czym pobrane komórki nabłonkowe są oddzielane od naturalnych zanieczyszczeń, jak krew i śluz i nanoszone na szkiełko mikroskopowe tak, by uniknąć powstawania skupień i nawarstwień komórek. Etap przygotowania preparatu zwiększa bardzo istotnie ilość komórek nadających się do oceny cytologicznej. Przygotowany automatycznie preparat barwiony jest w sposób klasyczny i oceniany przez cytologa. W latach 1998-2005 stwierdzono, że LBC pozwoliła na wzrost wykrywalności śródnabłonkowych zmian dysplastycznych dużego stopnia o ponad 64% w porównaniu do metody tradycyjnej. W materiale przygotowanym tą metodą można dodatkowo wykonywać badania w kierunku Chlamydia trachomatis i wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV metodą PCR.
Punkt pobrań przy Zagłoby 12 a otwarty jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 11:30, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Akcje profilaktyczne w nowym punkcie pobrań w Ostrowi Mazowieckiej potrwają do 30 września 2022 roku.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.