W tym roku szkolnym klasa 2 Technikum Architektury Krajobrazu po raz pierwszy wykonała zielnik z roślinami suszonymi. Okazją było uczestnictwo w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich.
Zielnik miał zawierać rośliny, które kiedyś rosły przy obecnym muzeum. Teren ten należał kiedyś do rodziny Marii Pileckiej, a dokładnie jej rodziców, państwa Ostrowskich. Rodzina ta zajmowała się ogrodnictwem. Róże hodowane w ich szklarni wywożono i sprzedawano m. in w Warszawie, były tam także sady i warzywniki. Ogród ozdobny rodziców Marii Pileckiej można zobaczyć na wielu archiwalnych zdjęciach.
Uczennice szkoły zasuszyły rośliny, których spis otrzymały z muzeum. Spacerując po lubiejewskich łąkach i polach, zbierano dodatkowo jeszcze dzikie rośliny. Zielnik dostarczony do muzeum był jednym z bardzo wielu przysłanych z całej Polski. Szkoła nie wygrała, ale dostała podziękowanie za udział. Było to ciekawe doświadczenie i przy okazji poznano dawny wygląd ogrodu.
Ciekawostką jest, że szkoła wpisuje się w pewnym stopniu w historię tego obiektu. Pod koniec lat 90-tych, właścicielka posiadłości przy ulicy Warszawskiej 4 zwróciła się o pomoc. Kobieta odziedziczyła dom z ogrodem. Niestety była schorowana i nie miała siły na odpowiednią pielęgnację dużego terenu wokół domu. W tamtych latach w szkole było technikum ogrodnicze. Uczniowie pomogli z ugoru utworzyć w miarę zadbany ogród. Były tam bratki, krzewy liściaste, rośliny iglaste. Prace te były wykonywane w trakcie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. W tym czasie Irena Parwa, tak nazywała się właścicielka, przedstawiła swoją przyszłościową wizję domu, a marzyła wtedy, że będzie to muzeum związane z historią rodziny Ostrowskich i Pileckich. Po latach, dowiedziano się, że Irena zmarła, a obiekt odziedziczyła jej córka Lidia Parwa. Obie właścicielki mieszkały na stałe w Krakowie i ostatnia spadkobierczyni chciała sprzedać majątek. Tak też się stało i marzenie Ireny zostało zrealizowane, ponieważ 2 listopada 2022r. otwarto oficjalnie Muzeum Dom Rodziny Pileckich.
W tej uroczystości uczestniczył sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Widać więc, że rzeczywistość przerosła marzenia Ireny. Adam Lubczyński - historyk z Muzeum przekazał ciekawe informacje dotyczące historii opisanego obiektu.
Źródło zdjęć: ZS CKR Stare Lubiejewo/Jolanta Ignatiuk-Przastek
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.