Andrzej Mierzwiński opowiedział o Ziemi Ostrowskiej w podaniach i legendach (zdjęcia)

Dodano: 10 marca 2023 23:15, Autor: Kacper Jaworowski

Andrzej Mierzwiński, znawca lokalnej historii, ponownie poprowadził spotkanie w ramach cyklu "Ścieżki historii i tradycji". Tym razem temat był szerszy, a poruszone zostały nie tylko historyczne fakty, ale legendy, mity i opowieści.
REKLAMA


Licznie przybyli do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej mieli okazję ponownie spotkać się z Andrzejem Mierzwińskim, w ramach spotkań z cyklu "Ścieżki historii i tradycji", który opowiedział im o historii, legendach i podaniach dotyczących szerokopojętej Ziemi Ostrowskiej. Prowadzący - tak jak ostatnio - przedstawił zgromadzone przez siebie materiały, takie jak książki, fotografie, grafiki, mapy, ryciny, rysunki, a przede wszystkim zasłyszane historie, legendy i opowiastki.

Wstęp na wydarzenie był wolny, a spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Andrzej Mierzwiński rozpoczął, mówiąc o pierwszych wzmiankach na temat Ostrowi Mazowieckiej oraz Nura, który był ważnym ośrodkiem miejskim, stolicą Ziemi Nurskiej, na którym pierwsi osadnicy pojawili się ok. 1000 r. p.n.e. Co do samej nazwy miejscowości "Nur" - istnieją dwa źródła. Jedno naukowe, a drugie legendarne. Wedle etymologów nazwa pochodzi od aryjskiego prasłowa "nero", oznaczającego wodę. Natomiast według legendy, nazwa pochodzi od pradawnych rybaków, tj. nurów, którzy żyli na terenie miejscowości w budynkach zbudowanych na palach wbitych w dno rzeki. Nie była to jedyna legenda na temat Nura przedstawiona przez prowadzącego. Andrzej Mierzwiński wspomniał Lucynę Domanowską, dawną bibliotekarkę nurskiej biblioteki, która była istną kopalnią wiedzy o Nurze. Dzięki jej opowieściom Mierzwiński mógł przekazać zgromadzonym opowieści o Królowej Bonie, która zamknęła nurskie kramice; o skarbie w Białym Jeziorze czy górze Ostrożnej, owianej złą sławą.

Jeśli o Ostrów chodzi, tutaj również można było poznać etymologię nazwy - dlaczego jest kobietą, skoro samo słowo "ostrów" jest w formie męskiej. Mierzwiński opowiedział też o jarmarkach i targach, przedsiębiorczości lokalnej ludności, potopie szwedzkim, otwartości Ostrowi, a także kurpiowskich oraz żydowskich przybyszach.

Prowadzący poruszył również tematy Amazonek na Mazowszu - a zainteresowanym tematem polecił publikację Iwony Kienzler "Kobiety wojowniczki" - czy wierzeń Słowian, pośród których wymienił Dadźboga, Licho, Peruna, Swarożyca, a także kobiety - Dziewannę, Dziwę, Marzannę czy Żywę.

Spotkanie odbyło się w czwartek, 9 marca 2023 o godz. 17:00, na piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Ze względu na duże zainteresowanie nie jest to ostatnie spotkanie z Andrzejem Mierzwińskim.


Zobacz również

Odbyły się warsztaty genealogiczne "Skąd nasz ród?" (zdjęcia)

23 lutego 2023, Kacper Jaworowski

Ostrowianie mieli możliwość spotkać się z dr Małgorzatą Krystyną Frąckiewicz i dowiedzieć się co nieco na temat genealogii.

"Poszli nasi w bój..." - spotkanie z Andrzejem Mierzwińskim (zdjęcia, wideo)

9 lutego 2023, Kacper Jaworowski

Tym razem gościem "Ścieżek historii i tradycji" w Miejskiej Bibliotece Publicznej był Andrzej Mierzwiński, znawca lokalnej historii.

Janina Kolasińska we wspomnieniach (zdjęcia, wideo)

5 grudnia 2022, Elżbieta Krajewska

Spotkanie z cyklu "Ścieżki historii i tradycji".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]