W dniu 24 marca 2023 roku o godzinie 13:00 mieszkańcy Ostrowi, władze miasta i powiatu, przedstawiciele szkół i instytucji spotkali się pod Szkołą Podstawową nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, aby złożyć kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską.
Jadwiga Długoborska podjęła pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej w charakterze nauczycielki. Po krótkim pobycie w Oblęgorku powróciła do Ostrowi, zarządzała majątkiem i włączyła się aktywnie w działalność charytatywną; działała m.in. w lokalnym Komitecie ds. Dożywiania Dzieci. Domy rodzinne którymi zarządzała Długoborska razem z pensjonatem stały się kryjówką dla ukrywających się Żydów.
Po wybuchu wojny Długoborska włączyła się w pomoc pielęgnowania rannych żołnierzy w szpitalu. Miasto przed wkroczeniem wojsk niemieckich zostało zbombardowane, następnie okupant rozpoczął zmasowany terror, zastraszanie i zabijanie ludności cywilnej. Eskalacja nastąpiła 11 listopada 1939, kiedy wymordowano całą żydowską miasta. Gestapo wkroczyło do pensjonatu w nocy z 23 na 24 czerwca 1944, aresztowało pod zarzutem ukrywania Żydów i oficerów AK: Jadwigę Długoborską oraz jej siostrę Cecylię Pachecką, ostała przewieziona na badania do siedziby Gestapo. Osobiście katował ją gestapowiec "Cyk". 29 czerwca 1944 - w lasach Guty-Bujno "Cyk" rozstrzelał 10 więźniów, w tym: Jadwigę Długoborską.
Lucyna Radziejewska nauczycielka, zamieszkała w kolonii Płatkownica. Wraz ze swoją dwunastoletnią córką ukrywała w zabudowaniach swojego gospodarstwa pochodzącą z Warszawy kobietę narodowości żydowskiej (nazwisko nieznane) oraz jej piętnastoletniego syna. W pierwszych dniach lipca 1943 roku żandarmeria niemiecka aresztowała Lucynę Władysławę Radziejowską. Początkowo przetrzymywano ją w Sokołowie Podlaskim, a następnie przewieziono do więzienia na Pawiaku w Warszawie. 5 października 1943 została zesłana do obozu koncentracyjnego Auschwitz (numer obozowy 64 478), gdzie zmarła 20 marca 1944 na tyfus. Przechowywani przez nią Żydzi zostali prawdopodobnie zamordowani.
- Dzisiaj w tak szczególny sposób podkreślamy znaczenie czynów cichych lokalnych bohaterów, których heroiczna postawa wobec zagłady Żydów pokazuje bohaterstwo lokalnych społeczności - napisał premier Morawiecki, stawiając upamiętniane osoby w rzędzie z rodziną Ulmów, Ireną Sendlerową, Janem Karskim czy Witoldem Pileckim. Dodał, że Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska, mimo świadomości kary śmierci, udzieliły schronienia Żydom, a ich śmierć była ceną, jaką przyszło zapłacić za akt ludzkiej solidarności.
Przypominamy, że w Muzeum Dom Rodziny Pileckich w dniu dzisiejszym o godzinie 17:30 odbędzie się projekcja filmu "Matusia".
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej (24.03.2023)
Ilość zdjęć w albumie: 36
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.