Dzisiaj w Ostrowi obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej (zdjęcia)

Dodano: 24 marca 2023 16:01, Autor: Elżbieta Krajewska

Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska, mimo świadomości kary śmierci, udzieliły schronienia Żydom, a ich śmierć była ceną, jaką przyszło zapłacić za akt ludzkiej solidarności.
REKLAMA


W dniu 24 marca 2023 roku o godzinie 13:00 mieszkańcy Ostrowi, władze miasta i powiatu, przedstawiciele szkół i instytucji spotkali się pod Szkołą Podstawową nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, aby złożyć kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską.

Jadwiga Długoborska podjęła pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej w charakterze nauczycielki. Po krótkim pobycie w Oblęgorku powróciła do Ostrowi, zarządzała majątkiem i włączyła się aktywnie w działalność charytatywną; działała m.in. w lokalnym Komitecie ds. Dożywiania Dzieci. Domy rodzinne którymi zarządzała Długoborska razem z pensjonatem stały się kryjówką dla ukrywających się Żydów.

Po wybuchu wojny Długoborska włączyła się w pomoc pielęgnowania rannych żołnierzy w szpitalu. Miasto przed wkroczeniem wojsk niemieckich zostało zbombardowane, następnie okupant rozpoczął zmasowany terror, zastraszanie i zabijanie ludności cywilnej. Eskalacja nastąpiła 11 listopada 1939, kiedy wymordowano całą żydowską miasta. Gestapo wkroczyło do pensjonatu w nocy z 23 na 24 czerwca 1944, aresztowało pod zarzutem ukrywania Żydów i oficerów AK: Jadwigę Długoborską oraz jej siostrę Cecylię Pachecką, ostała przewieziona na badania do siedziby Gestapo. Osobiście katował ją gestapowiec "Cyk". 29 czerwca 1944 - w lasach Guty-Bujno "Cyk" rozstrzelał 10 więźniów, w tym: Jadwigę Długoborską.

Lucyna Radziejewska nauczycielka, zamieszkała w kolonii Płatkownica. Wraz ze swoją dwunastoletnią córką ukrywała w zabudowaniach swojego gospodarstwa pochodzącą z Warszawy kobietę narodowości żydowskiej (nazwisko nieznane) oraz jej piętnastoletniego syna. W pierwszych dniach lipca 1943 roku żandarmeria niemiecka aresztowała Lucynę Władysławę Radziejowską. Początkowo przetrzymywano ją w Sokołowie Podlaskim, a następnie przewieziono do więzienia na Pawiaku w Warszawie. 5 października 1943 została zesłana do obozu koncentracyjnego Auschwitz (numer obozowy 64 478), gdzie zmarła 20 marca 1944 na tyfus. Przechowywani przez nią Żydzi zostali prawdopodobnie zamordowani.

- Dzisiaj w tak szczególny sposób podkreślamy znaczenie czynów cichych lokalnych bohaterów, których heroiczna postawa wobec zagłady Żydów pokazuje bohaterstwo lokalnych społeczności - napisał premier Morawiecki, stawiając upamiętniane osoby w rzędzie z rodziną Ulmów, Ireną Sendlerową, Janem Karskim czy Witoldem Pileckim. Dodał, że Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska, mimo świadomości kary śmierci, udzieliły schronienia Żydom, a ich śmierć była ceną, jaką przyszło zapłacić za akt ludzkiej solidarności.

Przypominamy, że w Muzeum Dom Rodziny Pileckich w dniu dzisiejszym o godzinie 17:30 odbędzie się projekcja filmu "Matusia".


Zobacz również

Już jutro Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej

23 marca 2023, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Kacper Jaworowski

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprasza na uroczystość. 24 marca to Narodowy Dzień Pamięci Polaków, dołącz się i uczcij polskich bohaterów.

Andrzej Mierzwiński opowiedział o Ziemi Ostrowskiej w podaniach i legendach (zdjęcia)

10 marca 2023, Kacper Jaworowski

Andrzej Mierzwiński, znawca lokalnej historii, ponownie poprowadził spotkanie w ramach cyklu "Ścieżki historii i tradycji". Tym razem temat był szerszy, a poruszone zostały nie tylko historyczne fakty, ale legendy, mity i opowieści.

Młodzież z ostrowskiego "Ekonomika" uczciła Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" (zdjęcia)

7 marca 2023, ZS nr 2 Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Akademia w szkole.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]