W dniu 26 marca 2023 roku w Muzeum Dom Rodziny Pileckich odbyły się warsztaty "Palmy wielkanocne"
Z wielkim zapałem dzieci i ich opiekunowie przystąpili do robienia palm wielkanocnych, używając bukszpanu, bazi wierzbowych i kolorowych bibuł. Każda palma była inna, to zależało od inwencji wykonawcy, jakimi kwiatami były udekorowane.
Palma wielkanocna ma niezwykle ważną symbolikę i jest nieodłącznym elementem Wielkanocy.
Historia palmy wielkanocnej sięga już IV wieku. Ta wieloletnia tradycja przetrwała do dziś i w Istnieją różne techniki przygotowania palmy wielkanocnej. Jedną z najłatwiejszych do wykonania jest palma wielkanocna z bazi. Wystarczy zebrać gałązki i przewiązać je ozdobną wstążką. Można dodać elementy dekoracyjne. W każdą Niedzielę Palmową do kościołów zmierzają tłumy wiernych z różnokolorowymi palmami wielkanocnymi. W Polsce zaczęto je święcić w XI wieku.
Gałązki palmy wielkanocnej symbolizują odnawiające się życie i radość. W tradycji ludowej palmy od zawsze miały wyjątkowe znaczenie. Dawniej bazie z wierzbowych gałązek znajdujących się w palmie dawano do zjedzenia krowom. Odbywało się to po powrocie z kościoła. Miało to chronić zwierzęta przed chorobami, natomiast właścicielom zapewnić, że krowy będą dawały dużo mleka przez cały rok. Czasem fragmenty poświęconej palmy wielkanocnej wkładano także do kurników.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w miejscowości Skłody-Piotrowice (24.03.2023)
Ilość zdjęć w albumie: 16
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.