W latach 1891-1893 w sąsiadującym z Ostrowią Komorowie powstał "Sałtykowski Sztab", jednostka wojskowa, w której stacjonowały dwa pułki piechoty: 23 Niżowski Pułk Piechoty Generał-Feldmarszałka Sałtykowa i 24 Symbirski Pułk Piechoty Generała Newerowskiego. Wraz z pobudowaniem Sztabu, nastąpiło otwarcie stacji kolejowej, która mieściła się przy dzisiejszej ulicy Lubiejewskiej, prawie 4 km od centrum miejscowości. Wszystko odbyło się w 1893 roku, a stacja nosiła nazwę Ostrow. Koszary ze stacją połączyła bocznica o długości 5,5 km, zaś sama stacja przyjmowała i odprawiała właściwie tylko wojskowe jednostki kolejowe. Prawdopodobnie już 3 lata później, w 1896, stacja została przemianowana na Komarowo, w latach 1913-1915 nosiła nazwę Stok, a od 1915 w nazwie stacji powrócił Ostrow (w formie męskiej i bez Ó - nazwa z języka rosyjskiego).
Żołnierze niemieccy i sanitariuszki na peronie stacji Ostrów Mazowiecki, lata 1940-1944. Źródło: Facebook/Stare zdjęcia - Ostrów Mazowiecka i okolice
Stacja w Ostrowi Mazowieckiej przetrwała do 1944, kiedy to stacjonujące w mieście wojska niemieckiego okupanta znacząco ją uszkodziły niszcząc tory, a także wysadzając m.in. budynek dworca. Po II wojnie światowej stacja została odbudowana, a na miejscu starego budynku powstał nowy, murowany.
Budynek dworca Ostrów Mazowiecka od strony miasta w 2006 r. Źródło zdjęcia: Baza Kolejowa/Rafał Buźniak
W roku 1950 powstał przystanek osobowy Ostrów Mazowiecka Miasto, mieszczący się przy dzisiejszej ulicy Sportowej. Co ciekawe, w 1960 roku linią nr 34 Ostrołęka - Małkinia kursował pociąg kolonijny relacji Warszawa Wileńska - Ruciane Nida/Mikołajki. W 1976 za sprawą modernizacji linii nr 34 wymieniono wszystkie tory stacyjne. Ostatni planowy pociąg osobowy mający postój w Ostrowi Mazowieckiej zatrzymał się 31 marca 1993 o godz. 21:24 i był to skład osobowy o numerze 70223, jadący w relacji Ostrołęka - Małkinia.
Rok 2000, a więc początek nowego milenium, przyniósł likwidację nasycalni podkładów kolejowych, po której pozostał problem dużych zanieczyszczeń wód gruntowych. Obecnie linią nr 34 od czasu do czasu prowadzony jest ruch towarowy. Ze względu na budowę trasy Via Baltica, z początkiem roku 2021, tor nr 2 został przekształcony w tor rozładunkowy, przy którym usypano plac, a w okręgu Om1 założono wykolejnicę Wk11.
Budynek przy przystanku kolejowym Ostrów Mazowiecka Miasto w roku 2003. Źródło zdjęcia: Baza Kolejowa/Andrzej Gruszewski
Budynek przystanku osobowego Ostrów Mazowiecka Miasto został rozebrany w latach 2006-2007, natomiast ceglany budynek stacji kolejowej Ostrów Mazowiecka rozebrany został w 2015 roku. Jedynym śladem po stacji są tory oraz zdewastowana fontanna, która znajdowała się przed budowlą. Obecnie planuje się rewitalizację linii, stacji i przystanku w ramach programu Kolej+.
Źródło zdjęć: Ministerstwo Infrastruktury
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.