Do udziału w konferencji zostali zaproszeni autorzy artykułów do ósmego rocznika, a także przedstawiciele różnych instytucji, tj. 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, bibliotek z powiatu ostrowskiego, organizacji miejskich i powiatowych, szkół z powiatu, władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych. Oprócz zaproszonych gości, każdy z chętnych mógł zgłosić swój akces, dzwoniąc do promocji Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka.
Przybyłych na wydarzenie powitali: Jolanta Andruszkiewicz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Jerzy Bauer, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej oraz Michał Rutkowski, prezes stowarzyszenia "Ludzie z Pasją". O głos poproszony został też Jędrzej Drewnowski, wójt gminy Boguty-Pianki.
Pierwsza część konferencji poświęcona była wystąpieniom trzech autorów, których teksty ukazały się na łamach rocznika. Pierwszym prelegentem był ksiądz Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży, który zaprezentował wystąpienie pt. "Przestrzeń pamięci i jej materialne nośniki". Jako drugi przemawiał druh Ryszard Zakrzewski, który w pigułce przedstawił historię stu lat działania Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogutach-Piankach. Jako ostatni głos zabrał Sylwiusz Han, członek Klubu Motocyklowego "Stajnia", który przedstawił zgromadzonym działanie klubu oraz zaprezentował efekty rewitalizacji pomnika w Bieli (gm. Małkinia Górna), który upamiętnia wydarzenia z II wojny światowej.
Po wystąpieniach nastąpiła przerwa kawowa, po której Marcin Grabowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, odznaczył Agnieszkę Przychodzeń, osobę która aktywnie działała na rzecz upamiętnienia bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą oraz współautorkę publikacji opisującą te wydarzenia, medalem "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej".
Następnie przyszła kolej na panel dyskusyjny, w którym udział wziął już wcześniej występujący ks. Tomasz Grabowski, a także: Damian Jasko, prezes Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej, Karolina Kolbuszewska, p.o. dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz Andrzej Komorowski, kustosz Sali Tradycji 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Moderatorem dyskusji był Michał Rutkowski. Goście rozmawiali na tematy krzewienia pamięci wśród dorosłych, jak i młodzieży.
Na zakończenie organizatorzy zaprosili na obiad oraz poinformowali o tym, że trwają prace nad kolejnym numerem. Zainteresowanych publikacją jest tak dużo, iż niektóre teksty, naprawdę świetne, muszą być odrzucane i czekać na swoją kolej.
Wszyscy uczestnicy konferencji dostali drukowany egzemplarz ósmego numeru "Rocznika Ostrowskiego". Niebawem zostanie udostępniony w formie elektronicznej do darmowego pobrania, na stronach internetowych stowarzyszenia "Ludzie z Pasją" oraz ostrowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej.
VII Konferencja Regionalistyczna "Pasja. Kultura. Dziedzictwo." została zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, stowarzyszenie "Ludzie z Pasją" oraz Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej.
VII Konferencja Regionalistyczna "Pasja. Kultura. Dziedzictwo." (27.04.2023)
Ilość zdjęć w albumie: 63
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.