- Ostrowska biblioteka ma 95 lat. To jedna z najstarszych bibliotek samorządowych w Polsce. To piękny jubileusz, który jest wspaniałą okazją na chwilę refleksji, podziękowań i radości, bo myślę, że nasza instytucja jest dla wielu mieszkańców miasta takim ważnym ośrodkiem kulturotwórczym. Historia ostrowskiej książnicy zawarta jest w publikacji, którą wydaliśmy 5 lat temu z okazji jubileuszu 90-lecia biblioteki - mówiła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Jolanta Andruszkiewicz.
Przy okazji urodzin biblioteka ponownie zdecydowała się na wydanie okolicznościowej publikacji. Nie była aż tak obszerna, jak ta wydana z okazji okrągłej "dziewięćdziesiątki", ale stanowiła świetny suplement do poprzedniej kroniki, która ukazała historię od początku działalności biblioteki, tj. od 1928 roku.
Ostatnie 5 lat to bardzo dobry czas dla biblioteki. W wydarzeniach organizowanych przez placówkę wzięło udział ponad 30 tysięcy osób. Obecnie biblioteka promuje wydarzenia związane z regionalizmem oraz historią lokalną, którym zajmuje się powołany w 2020 r. Ośrodek Edukacji Regionalnej. Wraz ze stowarzyszeniem "Ludzie z Pasją" książnica zajmuje się wydawaniem popularnonaukowej publikacji "Rocznik Ostrowski". Tegoroczny numer już wkrótce będzie dostępny do pobrania za darmo, na stronach internetowych MBP oraz "Ludzi z Pasją".
W ramach uroczystości, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej podpisali porozumienia z przedstawicielami bibliotek gminnych, z którymi te nie zostały jeszcze sporządzone. Większość bibliotek z powiatu ostrowskiego podpisało porozumienia na początku roku, przy okazji konferencji w Galerii Sztuki Jatki. Wczoraj umowę podpisali przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej, Gminnej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej z siedzibą w Nagoszewie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Lubotyniu, a także Biblioteki Publicznej Gminy Szulborze Wielkie. Oznacza to, że wszystkie biblioteki z powiatu ostrowskiego będą ze sobą jeszcze lepiej współpracować.
- Biblioteka, w moim najgłębszym przekonaniu, jako instytucja i jako to "trzecie miejsce" po domu i pracy jest dla społeczności - dla dobrze rozwijającej się społeczności - dla ogólnej kultury fundamentalna instytucją - mówił Jerzy Bauer, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej.
Po przemówieniu burmistrza, nastąpiło wyróżnienie współpracowników. Następnie ogłoszono wyniki dwóch konkursów: IV Ostrowskiego Dyktanda o tytuł Mistrza Ortografii oraz "Czytanie jest modne" - teksty Aleksandra Fredry.
Po rozdaniu nagród nastąpiła godzinna przerwa, goście zostali zaproszeni na obiad. Po przerwie pięknym recitalem uświetniła uroczystość Olga Bończyk.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.