Ostatni dzień zajęć szkolnych, 22 czerwca 2023, około 150 uczniów z klas I-III z sześciu szkół podstawowych z terenu gminy Małkinia Górna, tj. Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marie Curie-Skłodowskiej w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie, Szkoły Podstawowej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie i Szkoły Podstawowej w Orle, spędziło na Letnim Pikniku Literackim, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną na terenie SP nr 2.
Uczestników przywitały Marta Jasionek oraz Anna Skonieczna-Zambroń, kobiety stojące na czele kolejno: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina i Gminnej Biblioteki Publicznej. - W tym jednym miejscu, udało nam się zebrać najmłodsze dzieci ze wszystkich szkół podstawowych z naszej gminy. I to wcale nie na zawody sportowe, lecz na Letni Piknik Literacki - mówiła Anna Skonieczna-Zambroń, dyrektorka GBP w Małkini Górnej.
Po przywitaniu nastąpiło przyznanie nagród w konkursie "Ilustracja do opowiadania" dotyczącym ilustracji wybranej sceny z dowolnego opowiadania Grzegorza Kasdepke. Żeby nie było tak łatwo, to jurorzy musieli ocenić aż 78 prac, które napłynęły od uczniów 3 szkół: SP nr 2 w Małkini Górnej, SP w Glinie i SP w Prostyni. Ostatecznie, po burzliwych dyskusjach, wyłoniono tych, którzy stanęli na podium i 7 wyróżnionych.
Laureaci:
1. miejsce - Bartłomiej Mazur
2. Miejsce - Hubert Rudnik
3. miejsce - Katarzyna Wojtyra
Wyróżnieni:
- Filip Ferenc
- Gracjan Godlewski
- Oliwier Pasztaleniec
- Jakub Piechowicz
- Natalia Rudnik
- Blanka Socik
- Natalia Zawistowska
Ważnym elementem literackiego pikniku są spotkania z autorami. Pisarze literatury dziecięcej, zarówno lokalni jak i znani w ogólnokrajowej skali, odwiedzają wydarzenie, by podzielić się swoimi historiami, inspiracjami i radami dla młodych pisarzy. Z racji tego, że konkurs pośrednio dotyczył Grzegorza Kasdepke, to właśnie ten artysta spotkał się z dziećmi.
Po krótkim wstępie, pałeczkę przejęli najmłodsi. Dzieci miały okazję zadawać pytania i rozmawiać o ulubionych książkach oraz opowieściach. Pytania były różne, ponieważ dzieci - jak to mają w zwyczaju - potrafią pytać na przeróżne sposoby o bardzo podobne sprawy. Jednak i w tym wypadku zdarzały się ciekawe wątki i pomysłowe pytania. Wśród nich można wymienić "Ile lat ma pana żona?", "Jak długo pan pisze książkę?" czy "Jaka była pana piąta książka?". Trzeba przyznać, że Kasdepke bardzo zręcznie manewrował między pytaniami. - Zastanawiam się jak to jest, że z tylu fajnych dzieci wyrasta potem tylu byle jakich, wkurzających dorosłych - podzielił się refleksją. - Pilnujcie się, żeby w czasie waszego doroślenia nie stało się coś takiego, że zamienicie się w nieciekawych dorosłych - dokończył swoją wypowiedź.
Po spotkaniu przyszedł czas na wspólne zdjęcie, dedykacje książkowe i autografy. Następnie najmłodsi udali się na poczęstunek, a wydarzenie zakończył spektakl "Tuwim vs Brzechwa" w wykonaniu Teatru Scena Kotłownia. To jeden z najpopularniejszych spektakli ostrowskiego teatru, stworzony na podstawie wierszy znanych poetów, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, grany z powodzeniem od czerwca 2021 roku.
Letni Piknik Literacki zorganizowany został przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Małkini Górnej. Środki na organizację pozyskano dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.