VI Szulborskie Święto Plonów to wydarzenie pełne atrakcji. Były: świetny korowód, tradycje rolnicze i koncert Dejwa (zdjęcia, wideo)

Dodano: 4 września 2023 23:40, Autor: Kacper Jaworowski

Największe wydarzenie, które odbyło się w ramach Festiwalu Tradycji Dożynkowych. 6. edycja Szulborskiego Święta Plonów, to tak naprawdę Dożynki Gminno-Parafialne gminy Szulborze Wielkie. Nie zabrakło wielu ciekawych atrakcji.
W niedzielne popołudnie, mieszkańcy gminy Szulborze Wielkie przeszli w barwnym, długim i oryginalnym korowodzie spod parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Szulborzu Wielkim, na teren byłego boiska gminnego. Wszystko miało związek z VI Szulborskim Świętem Plonów, a więc Dożynkami Gminno-Parafialnymi. Na czele korowodu znalazł się wóz strażacki OSP Szulborze-Koty, a za nim jechali mieszkańcy na... wszystkim co tylko możliwe. Były konie, motocykle, rowery, samochody, traktory, wozy. Na pojazdach nie zabrakło ozdób, które przypominały o plonach i urodzaju.

Gdy zwierzęta i pojazdy się skończyły, zauważyć można było starostów dożynek - Państwa Hannę i Piotra Litwów, z miejscowości Słup-Kolonia - którzy nieśli chleb. Za nimi szły delegacje sołectw gminy Szulborze Wielkie, najczęściej z sołtysem na czele, które niosły ze sobą wieńce. Na samym końcu szli pozostali mieszkańcy gminy i zaproszeni na wydarzenie goście.

Na plenerowej scenie, Koło Gospodyń Wiejskich w Szulborzu Wielkim prowadziło tradycyjny obrzęd chleba. Wypiek został pobłogosławiony przez ks. Tadeusza Masłowskiego, proboszcza lokalnej parafii, a następnie wójt i starostowie wydarzenia, podzielili się ze zgromadzonymi chlebem. Skoro w Szulborzu odbywa się Festiwal Tradycji Dożynkowych, to zgodnie z tradycją chleb należało obtańczyć. Obtańcowanie wieńca miało na celu to, by chleb lepiej smakował i nie zabrakło go do następnych dożynek.

Kosze przygotowały sołectwa: Godlewo-Gudosze, Gostkowo, Grędzice, Helenowo, Janczewo Wielkie, Janczewo-Sukmanki, Leśniewo, Mianówek, Słup, Słup-Kolonia, Szulborze Wielkie, Świerże-Leśniewek, Uścianek Dębianka i Zakrzewo-Zalesie. Za wieniec dożynkowy, który przy okazji reprezentował gminę na dożynkach powiatowych, odpowiadały sołectwa Janczewo-Sukmanki, Smolewo-Parcele i Smolewo-Wieś.

- Tak jak kiedyś i dziś dożynki są okazją do wyrażenia naszej wdzięczności i szacunku dla rolników. Ale jest to wdzięczność wyrażana w stosunku do wielu ludzi, bo ta kromka chleba, którą podnosimy do ust powstaje dzięki zbiorowej pracy wielu ludzi: rolników, młynarzy, piekarzy, transportowców, sprzedawców, księgowych, a także przedstawicieli wielu innych profesji, którzy na co dzień współpracują z rolnikami - mówił wójt Karol Dąbkowski. Wspomniał również o tym, jak mała gmina jest świetnie zorganizowana. O telefonach od mieszkańców, o ich współpracy i pracy z własnej woli, na rzecz wspólnego dobra.

Po wójcie głos zabrali goście - wicestarosta ostrowski Józef Rostkowski i przewodnicząca rady powiatu Dorota Subda. Następnie przyszedł czas na tradycyjną zabawę. Turniej sołectw miał za zadanie rozwijać postawy szacunku do tradycji lokalnej i miejsca zamieszkania oraz kultywować i odtwarzać tradycje dożynkowe. To udało się znakomicie. Uczestnicy zmierzyli się w kilku kategoriach, w których rywalizowali w dobrych nastrojach, radośni i pełni uśmiechu.

W turnieju wzięło udział 12 sołectw, 143 osoby dorosłe i 78 dzieci. Najlepszym okazało się sołectwo Mianówek, zmagania ze "srebrem" zakończyło sołectwo Leśniewo, a podium zamknęło Janczewo Wielkie.

W międzyczasie można było skorzystać z oferty gastronomicznej, przygotowanej przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, usiąść w ogródku piwnym, odwiedzić namioty lokalnych instytucji i przedsiębiorstw czy po prostu kibicować zmaganiom mieszkańców sołectw.

Po części turniejowej, swoje talenty pokazali młodzi mieszkańcy gminy, uczniowie Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Szulborzu Wielkim. Kilka słów od siebie dodali Mirosław Augustyniak i Marcin Grabowski. Następnie zaprezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Szulborza Wielkiego, śpiewając folkowe utwory.

Wieczór zakończył koncert grupy Dejw i dożynkowa biesiada z DJ-em Rawą.
REKLAMA


Wyniki turniejów


O tym, jak we żniwa bywało
a) Stroje żniwne
Kobiety
1. miejsce - sołectwo Janczewo Wielkie, Iwona Dębicka
2. miejsce - sołectwo Mianówek, Jadczak Malwina
3. miejsce - sołectwo Janczewo-Sukmanki, Aleksandra Godlewska

Mężczyźni
1. miejsce - sołectwo Leśniewo, Marek Andrzejczyk
2. miejsce - sołectwo Mianówek, Andrzej Wojno
3. miejsce - sołectwo Uścianek Dębianka, Sławomir Konarzewski

b) Przepiórka
1. miejsce - sołectwo Świerże-Leśniewek, Bożena Świerżewska i Zofia Kozłowska
2. miejsce - sołectwo Szulborze Wielkie, Marzena Kiełek i Dorota Pędzich
3. miejsce - sołectwo Grędzice, Alicja Skłodowska i Ewa Skłodowska

c) Młocka cepem
1. miejsce - sołectwo Janczewo Sukmanki, Piotr Godlewski i Roman Chyliński
2. miejsce - sołectwo Słup-Wieś, Władysław Jadczak i Józef Steć,
3. miejsce - sołectwo Świerże-Leśniewek, Krzysztof Kozłowski i Zdzisław Świerżewski,

Sprawność i siła
a) Toczenie beli
1. miejsce - sołectwo Słup-Wieś, Adam Jadczak i Tomasz Jankowski
2. miejsce - sołectwo Janczewo Wielkie, Adam Kietliński i Przemyslaw Sierota
3. miejsce - sołectwo Godlewo-Gudosze, Adam Grodzki i Radosław Grodzki

b) Rzut paczką
1. miejsce - sołectwo Słup-Wieś, Tomasz Brzozowski i Adam Jadczak
2. miejsce - sołectwo Świerże-Leśniewek, Sebastian Świerżewski i Damian Jadczak
3. miejsce - sołectwo Szulborze Wielkie, Marcin Mikołajczyk i Grzegorz Nowacki

c) Instrument ludowy (ligawa)
1. miejsce - sołectwo Janczewo-Sukmanki, Małgorzata Godlewska
2. miejsce - sołectwo Mianówek, Piotr Jadczak
3. miejsce - sołectwo Szulborze Wielkie, Andrzej Łuniewski

Wiedza rolnicza
1. miejsce - sołectwo Janczewo Wielkie, Tomasz Ołdakowski
2. miejsce - sołectwo Leśniewo, Krystyna Chmielewska
3. miejsce - sołectwo Leśniewo, Wojciech Chmielewski

Zadanie czy wyzwanie, turniej dla dzieci
1. miejsce - sołectwo Szulborze Wielkie
2. miejsce - sołectwo Mianówek
3. miejsce - sołectwo Uścianek Dębianka




Zobacz również

Jubileuszowe Dożynki Gminno-Parafialne w Gutach-Bujnie. Świętowano 50-lecie gminy i 25-lecie wójta. Miły Pan rozpalił publiczność, a Universe porwało tłumy (zdjęcia, wideo)

3 września 2023, Kacper Jaworowski

Tegoroczne dożynki gminy Ostrów Mazowiecka, odbyły się w miejscowości Guty-Bujno. Gmina obchodzi 50 urodziny, a 25 lat na stanowisku wójta świętuje Waldemar Brzostek. Nie zabrakło upominków i tortu. Gwiazdami wieczoru byli: Miły Pan i Universe, a dożynki zakończyły się pokazem fajerwerków i sztucznych ogni.

Za nami Dożynki Gminno-Parafialne w Małkini Górnej. Święto plonów odbyło się przy pięknej pogodzie, a gwiazdami wydarzenia byli Capitan Folk i Spontan (zdjęcia, wideo)

29 sierpnia 2023, Kacper Jaworowski

Dożynki w gminie Małkinia Górna odbyły się na stadionie w Małkini Górnej, gdzie odprawiono też mszę polową. Nie zabrakło wielu atrakcji dla dużych i małych, a wydarzenie uświetniły: Małkinianka, chór Cantilena, "Kwiaty Polskie" z Chmielewa, Capitan Folk, Czar i Spontan.

Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się w Bogutach-Piankach. Gwiazdą wieczoru - Rafał Brzozowski (zdjęcia, wideo)

28 sierpnia 2023, Kacper Jaworowski

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej oraz Urząd Gminy w Bogutach-Piankach zorganizowały Dożynki Gminno-Powiatowe. Święto Plonów odbyło się przy świetnej pogodzie, przyciągając tłumy.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]