Zawarte w tytule pytanie było punktem wyjścia do bliższego przyjrzenia się życiorysowi Harusewicza, a także okazją do dyskusji z prowadzącym wydarzenie prof. Dobrońskim. Licznie przybyli na wydarzenie słuchacze, chętnie dzielili się spostrzeżeniami, a starsi z nich, którzy spotkali się z rodziną Harusewiczów, przekazywali reszcie wspomnienia.
Jan Harusewicz (w niektórych dokumentach Garusewicz) urodził się 9 stycznia 1863 w Łomży. Z Ostrowią był związany od 1888 roku, gdy przyjął propozycję stanowiska lekarza powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. Mieszkał przy obecnej ul. S. Batorego. Był jednym z założycieli Towarzystwa Polskiej Macierzy Szkolnej i inicjatorem Koła Polskiej Macierzy Szkolnej i Miłośników Sceny Polskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Jego najbliższymi współpracownikami byli Jan Dołęga-Zakrzewski i Ludwik Mieczkowski. Był posłem do rosyjskiej Dumy Narodowej - pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej, w której był przewodniczącym Koła Polskiego.
Żonaty z Amelią Harusewicz z domu Paczoską, mieli syna Mieczysława, również zasłużonego działacza narodowego. Jan był inicjatorem tworzenia sieci kół tajnej oświaty; dzięki niemu powołano w Ostrowi Koła Polskiej Macierzy Szkolnej i Miłośników Sceny Polskiej, których współorganizatorką i działaczką była jego żona.
Spotkanie było jednym z elementów projektu "Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej" dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
"Jan Harusewicz - najznakomitszy spośród ostrowskich polityków?" w ostrowskiej bibliotece (28.09.2023)
Ilość zdjęć w albumie: 40
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.