Początkowo pałac służył jako letnie schronienie dla hierarchii kościelnej, aż do roku 1822. Niestety, w trakcie wojen szwedzkich, pałac uległ znacznym zniszczeniom. Niemniej jednak, w 1716 roku, biskup płocki Ludwik Załuski przystąpił do jego odbudowy, przywracając mu blask i funkcjonalność.
Kolejny cios dla brokowskiego pałacu nadszedł w 1796 roku wraz z trzecim rozbiorzem Polski. Mazowsze znalazło się w zaborze pruskim, co wiązało się z konfiskatą licznych dóbr kościelnych, w tym majątku ziemskiego biskupów płockich. Wydarzenie przyczyniło się do dalszej dewastacji obiektu, który stopniowo popadał w ruinę.
Do dziś z dawnej świetności pałacu pozostały jedynie ruiny wschodniej wieży. Jednakże obecny właściciel, we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, podjął wysiłki mające na celu zabezpieczenie pozostałości ruin pałacu biskupów płockich przed dalszym niszczeniem i uszkodzeniami. Dzięki tym staraniom, przeszłość tego miejsca jest nadal żywa i stanowi część dziedzictwa historycznego regionu.
Źródło zdjęć: UMiG Brok
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.