Rozpoczęcie obchodów miało miejsce już 9 listopada, gdy w szkołach podstawowych odbyły się uroczyste akademie i apele. Młodzież wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu", co stanowiło symboliczny akt wspólnego śpiewania hymnu państwowego. Program artystyczny, przedstawiony przez uczniów, oddawał hołd bohaterom z czasów odzyskania niepodległości, prezentując pieśni i wiersze o tematyce patriotycznej.
Następnego dnia, 10 listopada, władze gminy wraz z mieszkańcami udali się na lokalny cmentarz, aby oddać hołd żołnierzom 18. Dywizji Piechoty, Armii Krajowej oraz Narodowej Organizacji Wojskowej. Modlitwy za poległych bohaterów, składanie wiązanek kwiatów oraz udział delegacji instytucji publicznych i kościoła stanowiły wyraz pamięci dla tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.
Okolicznościowe wystąpienia wójt Beaty Ponichtery i sekretarza gminy Roberta Rosiaka podkreślały wagę tego historycznego święta, a także podziękowania za troskę o miejsca pamięci, jak np. odnowienie grobu żołnierskiego AK i NOW.
Obchody nie ograniczyły się tylko do szkół - przedszkola również uczciły tę rocznicę. Uroczystości patriotyczne dla najmłodszych, w których dzieci śpiewały hymn państwowy, miały na celu budowanie świadomości narodowej i patriotyzmu od najmłodszych lat.
Niepodległość uczczono także poprzez sztukę i kulturę. Ostatnim wydarzeniem, które odbyło się w gminie Andrzejewo i nawiązywało do święta niepodległości, był występ chóru z Klubu Seniora w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Andrzejewie, tuż po mszy 12 listopada 2023 o godz. 10:00. Występ przyciągnął licznie zgromadzonych mieszkańców. Pieśni patriotyczne i recytowane wiersze wprowadziły wszystkich w nastrój uroczystości, a słowa wdzięczności proboszcza parafii za piękny występ podsumowały to wyjątkowe wydarzenie.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.