Data tego wydarzenia nie została wybrana przypadkowo - 6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Święto, ustanowione w 2012 przez Parlament Europejski, upamiętnia osoby, które w czasie zagłady ratowały Żydów, niezależnie od swojej narodowości. Liczby są imponujące - od 1963 ponad 28 tysięcy osób z ponad 50 krajów otrzymało tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, w tym ponad 7 tysięcy Polaków. Wśród nich znajdują się postaci takie jak Władysław Bartoszewski, Mieczysław Fogg, Jarosław Iwaszkiewicz, Zofia Kossak-Szczucka, Czesław Miłosz, Irena Sendlerowa, czy też rodzina Ulmów.
Jednak to lokalne bohaterstwo zasługuje na szczególne wyróżnienie. W 1999 tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata uhonorowano Helenę i Aleksandra Majewskich z Zarąb Kościelnych. Właśnie ta para przez 22 miesiące narażała swoje życie i życie swoich najbliższych, by udzielić schronienia pięcioosobowej rodzinie Grynszpanów. Ich historia, przedstawiona podczas spotkania przez Lucynę Zadrogę, córkę państwa Majewskich, oraz wnuczkę, Emilię Kulik, jest wzruszającym przykładem odwagi i bezinteresownej pomocy.
To ważne, aby takie historie były nie tylko pamiętane, ale również przekazywane kolejnym pokoleniom. Dlatego też uczestnicy spotkania podkreślali, jak istotne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy w najtrudniejszych chwilach okazali się być źródłem nadziei i wsparcia dla innych. Ich czyny stanowią nie tylko część historii, ale również inspirację do działania dla każdego z nas.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.