Śladem lokalnych bohaterów w katyńskich grobach (zdjęcia)

Dodano: 9 marca 2024 17:31, Autor: Kacper Jaworowski

Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej zgromadzili się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, aby uczcić pamięć polskich policjantów zamordowanych w obozie NKWD nr 45 w Ostaszkowie podczas tragicznych wydarzeń z 1940 roku. Świadectwem tej pamięci stała się niezwykła opowieść Kingi Badeńskiej i Andrzeja Mierzwińskiego, stając się głosem dla poległych bohaterów.
W czwartkowe popołudnie, 7 marca 2024, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej odbyło się spotkanie z cyklu "Ścieżki historii i tradycji" poświęcone pamięci polskich policjantów - jeńców z obozu nr 45 w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w roku 1940. Temat spotkania brzmiał "Granatowy Garnizon Ziemi Ostrowskiej w katyńskich grobach".

Tym razem w bibliotece gościła nie jedna, a dwie osoby. Jedną z nich była mł. insp. Kinga Badeńska, która przez wiele lat pełniła funkcję oficera łącznikowego policji w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, a drugą niezawodny regionalista, Andrzej Mierzwiński. Wydarzenie zgromadziło miłośników historii, oraz tych, którym bliska jest pamięć o bohaterach przeszłości.

Kinga Badeńska, od roku 2000 zaangażowana w przygotowanie i organizację uroczystości na cmentarzu wojennym w Miednoje, dzieliła się swoimi doświadczeniami związanych z współpracą z administracją obwodu twerskiego, dyrekcją Memoriału "Miednoje", opactwem Klasztoru im. św. Niła w Ostaszkowie oraz miejscową policją. Jej wysiłki nie tylko pozwoliły na godne uczczenie pamięci ofiar, lecz także umożliwiły pielgrzymom z Polski uczestnictwo w tych wzruszających ceremoniach.
REKLAMA


Podczas spotkania Kinga Badeńska przekazała symboliczne gesty pamięci - ziemię ze zbiorowych mogił w Miednoje oraz replikę wizerunku Matki Boskiej wykonanego przez jeńców z Ostaszkowa, które trafiły na ręce dyrektorki biblioteki Jolanty Andruszkiewicz oraz burmistrza miasta Jerzego Bauera. Ten gest nie tylko przypominał o tragedii, która dotknęła nasz kraj, lecz także symbolizowały jedność w pamięci i szacunek dla tych, którzy oddali życie w walce o wolność.

Niezwykłe wydarzenie było także okazją do zobaczenia wystawy dokumentującej prace prowadzone na miejscu zbrodni, artefakty tam znalezione oraz proces budowy cmentarza w Miednoje. Dzięki takiemu przedstawieniu materiałów historycznych uczestnicy mogli lepiej zrozumieć skalę tragedii i wysiłki podejmowane dla jej upamiętnienia.

Spotkanie "Granatowy Garnizon Ziemi Ostrowskiej w katyńskich grobach" nie tylko oddało hołd bohaterom przeszłości, lecz także stanowiło ważny krok w budowaniu wspólnej pamięci i świadomości historycznej społeczeństwa. Dzięki zaangażowaniu osób takich jak Kinga Badeńska oraz współpracy instytucji polskich i rosyjskich, pamięć o wydarzeniach związanych z katyńską tragedią pozostaje żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.


Zobacz również

Koncert pieśni patriotycznych zakończył wydarzenia ku pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia, wideo)

2 marca 2024, Kacper Jaworowski

W Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej odbył się wzruszający koncert utworów patriotycznych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Andrzej Mierzwiński opowiedział o losach mieszkańców naszego powiatu w czasie II wojny światowej (zdjęcia)

27 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

Andrzej Mierzwiński, znany miłośnik lokalnej historii, poprowadził pełne emocji spotkanie, odsłaniając nieznane fakty z życia mieszkańców naszych terenów podczas II wojny światowej. Uczestnicy zostali przeniesieni w przeszłe czasy, odkrywając bohaterstwo i dramatyczne losy tamtych dni.

Spotkanie z poezją o zagładzie. Wiersze i pamięć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej (zdjęcia)

12 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

Muzeum Treblinka wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Małkini Górnej zorganizowało promocyjne spotkanie, które przeniosło uczestników do czasów okrucieństw II wojny światowej. Utwory autorów różnych pokoleń, od doświadczonych poetów po debiutantów, stworzyły unikalną mozaikę słów oddających hołd ofiarom i przypominających o tragicznych wydarzeniach.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]