Rewitalizacja obejmuje modernizację trasy o długości 32 km, co pozwoli pociągom na osiąganie prędkości 120 km/h. Projekt zakłada również budowę nowej łącznicy, umożliwiającej pociągom zatrzymywanie się przy głównych peronach w Małkini Górnej, co znacznie poprawi komfort podróżujących. Dzięki tym zmianom planowane jest uruchomienie regionalnych połączeń pasażerskich na trasie Ostrów Mazowiecka - Warszawa, co z pewnością przyczyni się do poprawy mobilności mieszkańców regionu.
- To jest jeden z czterech projektów, którym samorząd województwa jest zaangażowany finansowo - podkreśla Tomasz Rosłonek, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji UMWM. - Województwo bierze na siebie 15% udziału finansowego w tym projekcie, jak również w pozostałych 3 projektach realizowanych w ramach Kolej+ na terenie Mazowsza. Łącznie na ten cel przeznaczymy ponad 160 milionów złotych. Cieszymy się, że to kolejny projekt, który przechodzi w fazę realizacji.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej+ do 2029 roku. Szacowane koszty całego przedsięwzięcia to ponad 297 mln zł. Zgodnie z założeniami programu Kolej+, 15 proc. kosztów pokrywają samorządy, dlatego samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel prawie 45 mln zł.
- Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Umożliwiamy lepsze możliwości transportu m.in. na Mazowszu i właśnie ta inwestycja sprawi, że pociągi będą mogły wrócić na linię kolejową i przysłużyć się mieszkańcom do tego, aby w wygodny sposób dojechać do stolicy. Dodatkowo trzy nowe przystanki, które będą wybudowane w ramach tej inwestycji umożliwią lepszą komunikację - powiedział Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK.
Oprócz modernizacji linii na odcinku Ostrów Mazowiecka - Małkinia Górna, samorząd Mazowsza uczestniczy jeszcze w trzech innych projektach kolejowych: "Rewitalizacji linii kolejowej na odcinku Sokołów Podlaski - Siedlce", "Kolej w Kozienicach - likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego" oraz "Budowa linii kolejowej Zegrze - Przasnysz", jako realizacja szlaku tzw. "Kolei Północnego Mazowsza".
Jak poinformował przedstawiciel Track Tec Construction, realizacja projektu potrwa około 57 miesięcy, z czego sam proces projektowania zajmie około 40 miesięcy. Firma chce jak najszybciej uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i przystąpić do prac w terenie.
- Bardzo dobra wiadomość, z punktu widzenia rynku pracy, turystyki, edukacji, oświaty i wielu innych spraw. Cieszymy się bardzo i chciałem w imieniu przede wszystkim mieszkańców powiatu ostrowskiego i władz samorządowych, naszych lokalnych, bardzo serdecznie podziękować, że doszło do podpisania tej umowy - powiedział Rafał Kowalczyk, radny sejmiku wojewódzkiego. - Partnerstwo, porozumienie, zgoda między samorządami - gminnym, powiatowym, wojewódzkim - i rządem przynosi efekty. Będziemy bardzo trzymać kciuki żeby teraz wykonawczo się to udało i żeby zostało sfinalizowane jak najszybciej.
Rewitalizacja linii Ostrów Mazowiecka - Małkinia Górna jest kolejnym krokiem w kierunku modernizacji infrastruktury kolejowej w regionie Mazowsza. Dzięki temu projektowi mieszkańcy powiatu zyskają szybki i wygodny środek transportu, co przyczyni się do poprawy jakości życia i rozwoju gospodarczego regionu. Obecnie istnieje tylko jedna stacja kolejowa - Małkinia, oraz kilka przystanków osobowych, z czego tylko dwa - Zaręby Kościelne i Szulborze Wielkie, mieszczą się w głównych gminnych miejscowościach.
Źródło zdjęć: UMWM
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.